I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Szybka kolej i centrum komunikacyjne...

(06.08.2008) Anna Karpiel: "Jest szansa na szybką kolej i nowoczesne centrum komunikacyjne w Zakopanem. Senator Stanisław Kogut – orędownik rozwiązania problemów komunikacyjnych na Podhalu spotkał się ostatnio z władzami Zakopanego oraz przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych. Celem spotkania zainicjowanego przez senatora było podpisania porozumienia pomiędzy PKP i władzami Zakopanego, dotyczącego budowy centrum komunikacyjnego.
Jak deklarował Paweł Olczyk Członek Zarządu Dyrektor Zarządzania Nieruchomościami PKP - w ciągu roku będzie możliwe opracowaniu wstępnej koncepcji, ogłoszenie konkursu i wyłonienie projektanta, opracowanie projektu, a następnie rozpoczną się poszukiwania inwestora. Wcześniej Rada Miasta będzie musiała uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Zakopanego, w który zlokalizowany jest dworzec.
Inwestycja będzie mieć charakter komercyjny ze względu na olbrzymie koszty realizacji – szacunkowo 100 mln euro. Nie będzie to pierwsza wspólna inwestycja PKP i inwestora prywatnego. W ten sposób rozwiązano już problem modernizacji dworca m.in. w Katowicach, Wrocławiu, Gdyni, czy też w Warszawie Wschodniej i Zachodniej. Za pięć lat takie nowoczesne centrum komunikacyjne powinno zostać otwarte w Zakopanem. Projekt obejmie teren dworca PKP i okolicę. Stary budynek dworcowy zostanie zmodernizowany i wkomponowany w nową koncepcję architektoniczną. Koordynatorem przedsięwzięcia z ramienia PKP został Andrzej Laszczyk, Prezes PKL
Kolejny krok senatora Stanisława Koguta to zorganizowanie spotkania w Krakowie z przedstawicielami PKP oraz władzami województwa małopolskiego w sprawie modernizacji linii kolejowej Zakopane – Kraków, tak aby na tej trasie mogły kursować szybkie pociągi. Czas przejazdu mógłby się skrócić dzięki temu do 1,5 godziny. Dodatkowo zostałby wyremontowany istniejący dworzec. Senator zakłada, że szybka linia i remont dworca zostaną zrealizowane już w ciągu najbliższych dwóch lat. Chce on zaproponować również wprowadzenie autobusów szynowych na liniach regionalnych. Wszystkie te działania mają usprawnić komunikację w naszym rejonie, a także poprawić jakość i estetykę obsługi pasażerów poprzez remont dworów i zakup nowego taboru."

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I