I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
65-rocznica śmierci Bronisława Czecha

(12.06.2009) Wojciech Szatkowski: "W dniu 5 czerwca odbyły się w Zakopanem uroczystości związane z 65-rocznicą śmierci znanego zakopiańskiego narciarza, trzykrotnego olimpijczyka (1928, 32, 36), Bronisława Czecha.
Uroczystości rozpoczęły się w Szkole Podstawowej nr 2 na Skibówkach, której patronem jest Bronek. Dzieciom zaprezentowano prelekcję o Bronku, prezentacje multimedialne ze zdjęć archiwalnych oraz film „Biały ślad” w reżyserii Adama Krzeptowskiego, w którym zagrał Czech. O godzinie 11 przy pomniku na zespole średnich skoczni im. Bronisława Czecha pod Krokwią odbyła się ceremonia zapalenia zniczy i złożenia kwiatów przy pomniku, którą zorganizowali COS Zakopane, a także rodzina Czecha: Jacek Czech-Kapłan z małżonką Barbarą. Potem o godzinie 12 w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej odbyła się msza św. w intencji Bronisława Czecha, której towarzyszyło piękne kazanie o Bronku, a bezpośrednio po niej złożono kwiaty i wieńce na symbolicznej mogile Bronka na Pęksowym Brzyzku. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz Zakopanego, senatorowie, zakopiańscy sportowcy i działacze sportowi, przewodnicy tatrzańscy oraz licznie zgromadzona młodzież ze szkół, których patronem jest Bronek Czech, ze Szkoły Podstawowej nr 2 na Skibówkach i ze Szkoły Podstawowej w Nowem Bystrem. Tak więc legenda wybitnego polskiego sportowca i patrioty – Bronisława Czecha – wciąż trwa. I dobrze, że tak jest."

Zapraszamy również do lektury artykułu Wojciecha Szatkowskiego  prezentującego sylwetkę tego wybitnego sportowca - "Bronisław Czech – w 100-lecie urodzin..." - http://www.watra.pl/sport/bronislaw_czech/index.html

Foto-relacja (zdjęcia Wojciech Szatkowski):

Barbara i Jacek Kapłan Czech: "W dniu 5 czerwca 2009 r. minęła 65 rocznica śmierci Bronisława Czecha (1908 - 1944) - trzykrotnego olimpijczyka wielokrotnego mistrza Polski w konkurencjach narciarskich (w skokach, biegach , zjazdach), który zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w 1944 roku mając 36 lat z numerem 349.
O godz. 11 odbyło się złożenie wiązanek kwiatów pod pamiątkowym kamieniem przy zespole skoczni "Średnia Krokiew", który nosi imię Bronisława Czecha. Wśród przybyłych gości byli Senatorowie: Franciszek Bachleda Księdzularz i Tadeusz Skorupa, poczty sztandarowe ze szkół im. Bronisława Czecha, Dyrektor Szkoły nr 2 na Skibówkach w Zakopanem mgr Stanisław Brzęk i młodzież szkolna ze swoimi wychowawcami, dyrektor Szkoły w Nowem Bystrem mgr Jan Puciło, młodzież szkolna z nauczycielami, Honorowy Prezes TZN Władysław Gąsienica Roj, Prezes klubu SNPTT dr Wasylkowski, przedstawiciel COS-u Piotr Dudzik, przedstawiciel Towarzystwa Gimnastycznego "SOKÓŁ" Antoni Marmol, przedstawiciel Muzeum Tatrzańskiego Wojciech Szatkowski, Ambasadorka góralszczyzny Zofia Karpiel Bułecka ze "świtą" oraz siostrzeniec Br. Czecha Jacek Kapłan Czech z żoną Barbarą.
O godz. 12 odbyła się Msza Święta w Starym Kościółku odprawiona przez Księdza Wojciecha z Parafii Świętej Rodziny. Na mszę przybyło wielu zakopiańczyków . W czasie mszy do Komunii świętej przystąpiło ok. 60 dzieci ze szkół. Senator Franciszek Bachleda Księdzularz czytał do mszy. Ksiądz Wojciech wygłosił bardzo wzruszające i chwytające za serce kazanie. Po mszy wszyscy zebrani (ok. 150 osób) udali się do symbolicznej mogiły na Pęksowym Brzyzku, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalono znicze oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia .
Wszystkim zebranym rodzina Bronisława Czecha serdecznie dziękuje."


Foto-relacja (zdjęcia Barbara i Jacek Kapłan Czech):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I