I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Diody zaświecą pod Giewontem

(11.05.2009) W połowie maja wybrane budynki Zakopanego rozświetlą się na kilka nocy nowymi, wyjątkowymi iluminacjami. Do oświetlenia wykorzystane zostaną m.in. lampy LED, czyli energooszczędne i niezwykle trwałe diody emitujące światło. Pokaz iluminacji w Zakopanem przygotował Philips Lighting Poland, partnerem akcji są: Tatrzańska Agencja Promocji i Kultury, Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego.
15 maja wieczorem fasada zewnętrzna Muzeum Tatrzańskiego od strony Krupówek zyska efektowne wieczorne i nocne iluminacje. Do oświetlenia użyte zostaną nowoczesne źródła światła – w większości systemy oświetleniowe wykorzystujące technologię LED, czyli energooszczędnych i niezwykle trwałych diod emitujących światło. Moc zużyta do oświetlenia architektury Zakopanego podczas pokazu iluminacji będzie odpowiadała mocy pobieranej zaledwie przez… kilka czajników elektrycznych. Budynek Muzeum Tatrzańskiego będzie oświetlony również podczas „Nocy Muzeów”, która odbędzie w nocy z 16 na 17 maja. Mieszkańcy Zakopanego oraz turyści będą mogli również obejrzeć LED’owe iluminacje fasady budynku Zespołu Szkół Budowlanych przy Krupówkach.
„Nowoczesne oświetlenie architektoniczne pomaga podkreślić piękno budynków, mostów, pomników czy zieleni miejskiej. Polskie miasta inwestują w nie coraz chętniej, wyróżniając w ten sposób najciekawsze fragmenty miejskich przestrzeni. Są to naprawdę dobrze zainwestowane środki, bo miasta zyskują nie tylko pięknie oświetlone elewacje, ale także oszczędzają na wydatkach za zużytą energię czy wymianę źródeł światła” – mówi Krzysztof Kouyoumdjian, rzecznik prasowy Philips w Polsce.
Organizatorem pokazu jest Philips Lighting Poland, który zaangażował się także w unikalne przedsięwzięcie w Polsce: Karkonoski Festiwal Światła w Jeleniej Górze. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się na początku tego roku, na grudzień planowana jest kolejna. Idea Festiwalu nawiązuje do słynnego festiwalu światła
Fête des Lumiêres we francuskim Lyonie, który od lat jest miejscem, w którym technologia i nauka łączy się ze sztuką i edukacją. Karkonoski Festiwal Światła ma być w założeniu coroczną dodatkową atrakcją turystyczną dla odwiedzających Karkonosze w sezonie zimowym, a także forum architektów, projektantów oraz osób odpowiedzialnych za oświetlenie i iluminacje w miastach.
Więcej o Karkonoskim Festiwalu Światła na: www.karkonoskifestiwalswiatla.pl 

źródło: TARPiK; www.karkonoskifestiwalswiatla.pl 


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I