I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Press Foto

(31.07.2007) Od 30 lipca w Zakopanem na Krupówkach można oglądać najlepsze polskie fotografie prasowe - laureatów III edycji konkursu fotografii prasowej BZWBK Press Foto. Wystawa potrwa do 15 sierpnia.

Zakopane to już trzecie miasto po Warszawie i Gdyni, które odwiedza wystawa. Potem pokazywana będzie jeszcze w Krakowie, Poznaniu, Gliwicach, Łodzi i Wrocławiu.

To już trzecia edycja konkursu, który wyrósł na największy i najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej w kraju. Świadczy o tym nie tylko łączna pula przeznaczona na nagrody – 70 000 zł ,ale nieporównywalna z innymi konkursami, rekordowa liczba 5 112 zdjęć nadesłanych na konkurs przez 272 autorów.

Zdjęcia oceniane były przez jury w sześciu kategoriach: Cywilizacja, Portrety, Społeczeństwo, Sport, Wydarzenia oraz Przyroda i Środowisko Naturalne.

Główną nagrodę za Zdjęcie Roku i 15 tysięcy złotych odebrał Maciej Jeziorek z Polskiej Agencji Fotografów Forum za zdjęcie pielgrzymów czekających na krakowskich Błoniach na papieża Benedykta XVI.

Organizatorem konkursu jest Bank Zachodni WBK. Patronem medialnym „Rzeczpospolita”, a partnerem Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Głównym celem konkursu jest prezentacja najlepszej polskiej fotografii prasowej, która dokumentuje ważne problemy i wydarzenia społeczne tak w Polsce, jak i na świecie; pokazuje wszelkie aspekty życia społecznego - ciekawych ludzi, inicjatywy i wydarzenia. Zdjęcia wyłaniane corocznie przez jury konkursu zazwyczaj są rozrzucone po różnych tytułach. Konkurs i związany z nim cykl wystaw układają je w jedną opowieść o ludziach, ich pasjach, radościach, nieszczęściach i zwykłym życiu. Fotografia prasowa bowiem, jak żaden inny rodzaj tej dziedziny sztuki, jest tak blisko życia, jak tylko pozwalają na to okoliczności, bohaterowie zdjęć, a często odwaga fotoreporterów.

Konkurs jest też promocją idei humanitaryzmu oraz działań mających na celu wsparcie najuboższych grup społecznych. Celom tym służą dwie spośród trzech specjalnych nagród przyznawanych przez organizatora i patronów konkursu.

Pierwsza nagroda specjalna przyznawana jest przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża autorowi, którego praca promuje zasady międzynarodowego prawa humanitarnego, pokazując konflikt zbrojny poprzez pryzmat cierpień, jakie on spowodował. Nagrodą jest ufundowanie wyjazdu zagranicznego do jednego z krajów, na terenie którego sprawuje swoją misję MKCK w celu realizacji reportażu fotograficznego. Nagrodę, za promocję zasad międzynarodowego prawa humanitarnego, otrzymał Witold Krassowski z EK Picture za reportaż z Afganistanu.

Drugą nagrodą, promującą zasady humanitaryzmu jest specjalna nagroda BZWBK „Warto być razem”, która zwraca uwagę na problemy społeczne, w szczególności dotyczące dzieci z rodzin ubogich i bezrobotnych. Dla gremium przyznającego nagrodę równie ważne, co walory estetyczne zdjęcia, są jego bohaterowie i ich problemy – kim są i jak można im pomóc. Stąd nagroda składa się z dwóch części – nagrody finansowej dla autora zdjęcia oraz dotacji lub innej formy pomocy dla jego bohaterów. W tym roku nagrodę otrzymał Marek Zawadka za zdjęcia „dogoterapii”, która organizowana jest przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaciel” w jednym z warszawskich przedszkoli integracyjnych. Dogoterapia, czyli wykorzystanie odpowiednio przygotowanych psów w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, daje niepełnosprawnym dzieciom poczucie bezwzględnej miłości i akceptacji. W przedszkolu stanowi świetną okazję do integracji dzieci poprzez wspólną zabawę z psem. Oprócz nagrody dla autora, BZWBK przekazał 10 tysięcy złotych Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaciel” na prowadzenie kolejnych zajęć dla dzieci.

Wyniki konkursu

Nagrodę główną za Zdjęcie Roku zdobył Maciej Jeziorek z Polskiej Agencji Fotografów „Forum” za fotografię wykonaną 28 maja 2006 podczas wizyty Benedykta XVI w Polsce. Przedstawia pielgrzymów, oczekujących na krakowskich Błoniach na mszę z udziałem Papieża.

Poza nagrodą główną, obradujące przez dwa dni jury w składzie: Adam Golec z „Gazety Wyborczej”, Jacek Marczewski z „Dziennika”, Michał Sadowski z „Rzeczpospolitej”, Damir Sagolj z agencji Reuters oraz Łukasz Trzciński z Kolektywu Fotografów visavis.pl. przyznało następujące nagrody w poszczególnych kategoriach za zdjęcia pojedyncze i fotoreportaż:

Cywilizacja
Zdjęcie pojedyncze:
I miejsce – Adam Lach, freelancer za zdjęcie z III Międzynarodowych Warsztatów Skrzypcowych Besia 2006, gdzie dzieci uczą się gry na skrzypcach metodą Shinichi Suzuki.
II miejsce – Paweł Woźnicki z a-punkt.pl za zdjęcie samotnie świecącej choinki na jednym z wrocławskich blokowisk.
III miejsce – Jan Żdżarski Jr. , freelancer za zdjęcie przedstawiające młodą Chinkę przy jednym z placów budowy w centrum Pekinu.
Reportaż:
I miejsce – Rafał Milach, freelancer za cykl zdjęć przedstawiający centrum handlowe „Excalibur City” na granicy czesko-austriackiej.
II miejsce – Adam Pańczuk z Kolektywu Fotografów visvis.pl za cykl zdjęć z wiejskich bachanalii.
III miejsce – Dominik Sadowski i Rafał Malko z „Gazety Wyborczej” (Gdańsk) za reportaż przedstawiający marynarzy służby zasadniczej, którzy sprzedają na aukcji szopki, aby pomóc w rehabilitacji ich kolegi.
Portrety
Zdjęcie pojedyncze:
I miejsce – Paweł Supernak z PAP za zdjęcie ministra edukacji Romana Giertycha podczas konferencji prasowej dotyczącej programu ”Zero tolerancji dla przemocy w szkole”, w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku.
II miejsce - Grażyna Makara z „Gazety Wyborczej” za portret Plich, projektant, kreator mody.
III miejsce – Damian Kramski z „Gazety Wyborczej” za portret posłanki PIS Jolanty Szczypińskiej, która przytula książkę, pt. „O dwóch takich.. alfabet braci Kaczyńskich”.
Reportaż:
I miejsce – Grażyna Makara z „Gazety Wyborczej” za projekt społeczno kulturowy zrealizowany w restauracji „Stylowa” w Nowej Hucie.
II miejsce – Tomasz Liboska, freelancer za fotoreportaż przedstawiający śląskich hodowców ptaków na jednym z targowisk w Chorzowie.
III miejsce – Tomasz Wiech z „Gazety Wyborczej” za cykl zdjęć - „POKOLENIE 1906”.
Społeczeństwo
Zdjęcie pojedyncze:
I miejsce – Jakub Kamiński z „Rzeczpospolitej” za zdjęcie przedstawiające wielkie zebranie Romów w Modlinie, na którym Henryk Kozłowski - Nudzio, zwierzchnik Cyganów z grupy Polska Roma, podtrzymał decyzję o wykluczeniu ze społeczności Romana Chojnackiego.
II miejsce – Krystian Bielatowicz z Kolektywu Fotografów visvis.pl za zdjęcie procesji do Qoyllur Riti w Peru.
III miejsce – Marek Zawadka, freelancer za zdjęcie dziewczynki chorej na zespół Westa, podczas codziennej pracy z psem Yoko.
Reportaż:
I miejsce - Adam Lach, freelancer za cykl zdjęć ze wsi Osinów Dolny, która jest światowym centrum fryzjerstwa. Na 193 mieszkańców aż 120 jest fryzjerami.
II miejsce – Abdull Munem Wasif z Kolektywu Fotografów visvis.pl za cykl zdjęć przedstawiający warunki pracy robotników ogrodu Kapai Garden of Lashkarpur.
III miejsce – Albert Zawada z „Gazety Wyborczej” za cykl zdjęć z miejscowości Firlej nad jeziorem Firlej.
§ Sport

Zdjęcie pojedyncze:
I miejsce – Łukasz Cynalewski z „Gazety Wyborczej” za zdjęcie z wystawy psów rasowych w Poznaniu – „World Dog Show 2006”.
II miejsce – Grzegorz Celejewski z „Gazety Wyborczej” za zdjęcie 77 letniego Edwarda Starzyka na nartach.
III miejsce – Andrzej Grygiel z PAP za zdjęcie z zawodów serii Lotos Cup w skokach narciarskich dla dzieci w Wiśle.
Reportaż:
I miejsce – Paweł Ulatowski, freelancer za cykl zdjęć przedstawiających dzieci trenujące na torze kartingowym.
II miejsce – Grzegorz Dembiński z agencji TAMTAM za reportaż z "Electronic Sports World Cup 2007 Poland" w Poznaniu.
III miejsce – Grzegorz Dembiński z agencji TAMTAM za reportaż z Pucharu Polski wyścigu miniatur samochodowych w Murowanej Goślinie.
Wydarzenia
Zdjęcie pojedyncze:
I miejsce – Wojciech Grzędziński z „Dziennika” za zdjęcie z akcji wydobywania spod gruzów ciał ofiar ataku na południowe dzielnice Bejrutu, Liban.
II miejsce – Artur Hojny z „Dziennika” za zdjęcie wiernych wracających po mszy na krakowskich Błoniach, którą odprawił Benedykt XVI.
III miejsce – Arkadiusz Wojtasiewicz z „Gazety Wyborczej” za zdjęcie „trójki giertychowskiej” podczas wizytacji w Gimnazjum nr 29 w Bydgoszczy.
Reportaż:
I miejsce – Nie przyznano
II miejsce – Maciej Jeziorek z Polskiej Agencji Fotografów „Forum” za reportaż przedstawiający pielgrzymów, oczekujących na krakowskich Błoniach na mszę z udziałem Papieża Benedykta XVI.
III miejsce - Adam Pańczuk z Kolektywu Fotografów visvis.pl za reportaż akcji w obronie Doliny Rospudy.
Przyroda i Środowisko Naturalne
Zdjęcie pojedyncze:
I miejsce – Adam Chełstowki z Polskiej Agencji Fotografów „Forum” za zdjęcie ze wsi Smrock w województwie mazowieckim, przedstawiające trzy koty i dwa psy na łańcuchu.
II miejsce – Tomasz Griessgraber z Edytor.net za zdjęcie przedstawiające akcję odszczurzania w Katowicach na rzece Rawie.
III miejsce - Elżbieta Piekacz, freelancer za zdjęcie przedstawiające samotne drzewo w Mianmar, Zatoka Bengalska.
Reportaż:
I miejsce – Elżbieta Piekacz, freelancer za reportaż z rzeźni w Jangshuo, Chiny.
II miejsce – Tomasz Padło, freelancer za cykl zdjęć z Ladakh, Indie.
III miejsce – Antoni Mączyński, freelancer za cykl zdjęć dokumentujący detale z życia podwórek kamienic z okolic centrum Poznania.
Nagrodę specjalną dziennika „Rzeczpospolita” otrzymał Adam Lach za cykl zdjęć ze wsi Osinów Dolny, która stała się światowym centrum fryzjerstwa. Sukces rozpoczął się w roku 1993, kiedy to we wsi otwarto przejście graniczne z Niemcami. Zaczęła się wtedy ekspansja naszych zachodnich sąsiadów w poszukiwaniu fryzjerów. Obecnie na 193 mieszkańców aż 120 jest fryzjerami.

Ponadto Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przyznał specjalną nagrodę za promocję zasad międzynarodowego prawa humanitarnego Witoldowi Krassowskiemu z EK Picture za reportaż z Afganistanu. Nagrodą jest ufundowanie wyjazdu zagranicznego do jednego z krajów, na terenie którego sprawuje swoją misję MKCK w celu realizacji reportażu fotograficznego.

Nagrodę Banku Zachodniego WBK „Warto być razem” otrzymał Marek Zawadka za zdjęcia „dogoterapii”, która organizowana jest przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaciel” w jednym z warszawskich przedszkoli integracyjnych. Dogoterapia, czyli wykorzystanie odpowiednio przygotowanych psów w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, daje niepełnosprawnym dzieciom poczucie bezwzględnej miłości i akceptacji. W przedszkolu stanowi świetną okazję do integracji dzieci poprzez wspólną zabawę z psem. Oprócz nagrody dla autora, BZWBK przekazał 10 tysięcy złotych Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaciel” na prowadzenie kolejnych zajęć dla dzieci.

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I