I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Poszukiwanie horacjańskiego złotego środka…

(09.04.2009) Ewa Czamańska - TARPiK: "W „Galerii Jednego Autora” odbyła się promocja książki prof. dr hab. Stanisława Andrzeja Hodorowicza -  „Dumacki czyli myśli po góralsku dane”. Na spotkanie przybyli m.in. Poseł na Sejm Andrzej Gut Mostowy, Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski, Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher oraz wielu znamienitych gości i wiernych przyjaciół ”Galerii Jednego Autora”. Muzyczną oprawę wieczoru zapewnił Krzysztof Trebunia-Tutka, a o bohaterze spotkania - Stanisławie Hodorowiczu opowiadał przyjaciel i znawca gwary podhalańskiej - prof. Józef Kąś.
W ten przedświąteczny czas lektura "Dumacek" z pewnością pozwoli czytelnikom nabrać dystansu do problemów dnia codziennego. Jej ponadczasowy charakter dotyczy bowiem uniwersalnych problemów, z którymi każdy z nas się boryka. Autor pisząc gwarą podhalańską pokazuje ludzkie ułomności, ostrzega przed nimi, lecz nie moralizuje i nie poucza. Jego doświadczenie i wiedza pomaga czytelnikowi spojrzeć z boku na siebie.
Patronat medialny nad „Galerią Jednego Autora”’ objął „Dziennik Polski”. Prowadzącą ubiera „Pracownia Strojów Ludowych i Haftu – Stanisława Łukaszczyk”.
 
Prof. dr hab. Stanisław Andrzej Hodorowicz - Profesor Zwyczajny Nauk Chemicznych specjalność fizykochemia ciała stałego oraz krystalografia. Założyciel Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu i również od początku  pełniący funkcje Rektora PPWSZ, przez długi okres wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej wydawnictwa Jagiellonia S.A, członek komisji przyznawania Nobla z dziedziny Chemii, wiceprzewodniczący Komitetu Krystalografii PAN, przewodniczący Rady Naukowej Związku Podhalan, Osobowość Ziem Górskich 2009. Znawca i autor wielu artykułów i publikacji na temat regionalizmu podhalańskiego m in. „Słownik gwary  górali skalnego podhala” wydany w 2005, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, „Podholońskie porzekadła i pogworki maści wselijakiej ku cłeka zadumie i wesołości dane” wydane w 2006.

„Dumacki czyli myśli po góralsku dane” to najnowsze dzieło Pana Profesora składające się  214 refleksji pisanych gwarą podhalańską. Rozważania dotyczą uniwersalnych i palących problemów naszej małej ojczyzny – Podhala jak i całej Polski. Sprawy traktowane są raz z pełną powagą i zadumaniem, innym razem humorystycznie i uszczypliwie. Do książki dołączone są dwie płyty CD z czytanymi przez prof. Hodorowicza wybranymi „dumackami”, a oprawę czytanych tekstów stanowi muzyka wykonywana na złóbcokach, dudach, drumli i piszczałkach." 

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I