I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
VI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne "Zakopane 2010"

(14.09.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "Zakopane będzie gospodarzem VI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w 2010 r. 12 września w Urzędzie Miasta Zakopane zostało zawarte porozumienie w tej sprawie. Podpisali je prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Maciej Płażyński, burmistrz Zakopanego Janusz Majcher oraz dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem Franciszek Bachleda Księdzularz. Wraca do Zakopanego duża impreza ściągająca Polaków z całego świata, czyli Igrzyska Polonijne w konkurencjach zimowych - cieszył się burmistrz Janusz Majcher.
Światowe Igrzyska Polonijne to impreza sportowa organizowana już w latach międzywojennych. W czasach PRL impreza została jednak zawieszona. W latach 90. XX wieku reaktywował ją marszałek Senatu RP Andrzej Stelmachowski. Obecnie igrzyska odbywają się co dwa lata w różnych miastach Polski. Celem głównym imprezy jest integracja środowisk polonijnych, zwłaszcza młodzieży i umacnianie kontaktów z Polską. Od roku 2000 w jej organizację włączyła się „Wspólnota Polska”. Zakopane gościło już uczestników Zimowych Igrzysk Polonijnych w roku 1986.
Jest już wieloletnią tradycją Wspólnoty Polskiej, że razem z senatem i z różnymi miastami organizujemy igrzyska letnie i zimowe. Jest to w dużej mierze rywalizacja sportowa, ale także spotkanie Polaków z całego świata. Igrzyska zimowe w ostatnich latach były organizowane w Szczyrku, w tym roku wybraliśmy Zakopane. Dla nas wydarzenie to ma aspekt ideowy, pokazujący, że można się łączyć również na płaszczyźnie sportowej, a także wymiar promocyjny. Igrzyska to wspólny wysiłek, bardzo dobrzy partnerzy i miasto świetnie radzące sobie z organizacją imprez sportowych - mówił Maciej Płażyński.
Dotychczasowy program igrzysk uzupełniamy w tym roku o biathlon, skoki, hokej i nordic walking. Większość dyscyplin zostanie rozegrana na terenie COS-u. Będą także zabawy i inne atrakcje. Spodziewamy się około 700 zawodników z całego świata. Termin igrzysk to  6 - 14 marca 2010 r. - o szczegółach czekającego Zakopane sportowego wydarzenia mówił odpowiedzialny za organizację igrzysk Kazimierz Dzielski."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I