I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Obserwatorium na Kasprowym Wierchu
70 lat

(12.09.2008) Anna Karpiel: "Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. Z tej okazji na szczycie Kasprowego odbyło się  spotkanie, w którym uczestniczyli Dyrektor Naczelny IMGW Mieczysław Ostojski,   Dyrektor krakowskiego Oddziału IMGW Jan Sadoń, pracownicy, dziennikarze i zaproszeni goście. Po obserwatorium oprowadzał jego kierownik Jan Trzebunia.
Obserwatorium na Kasprowym jest najwyższym miejscem pracy w Polsce. Wiążą się z tym różne trudności, zwłaszcza w przypadku załamania pogody i gdy nie kursuje kolejka. Praca tutaj to służba - mówi dyrektor Ostojski.
Zaangażowanie pracowników jest ogromne. To są pasjonaci. Miejsce jest specyficzne i ludzie, którzy tu przebywają, są zdani sami na siebie - dodaje Jan Sadoń.
Kierownik Jan Trzebunia zna obserwatorium, jak własna kieszeń. Pracuje tu już 21 lat. Opowiada wiele ciekawych historii z tego okresu, między innymi o zwierzętach, które odwiedzają stację. Zdarzają się nawet wizyty niedźwiedzia. Na co dzień jednak praca ma swój stały rytm. Pracuje tu 5 osób. Dyżur trwa 12 godzin, a jeśli warunki pogodowe uniemożliwią dotarcie zmiennikowi, to znacznie dłużej. Mój najdłuższy dyżur trwał dwa dni. Co godzinę trzeba sprawdzić pomiary i sporządzić depeszę, która zawiera informacje m. in. o temperaturze, ciśnieniu, wilgotności, sile wiatru i nasłonecznieniu.  Aby odczytać te dane, pracownik musi wyjść na taras stacji, nawet przy najgorszej pogodzie i silnym wietrze. Wyjątkiem ze względu na bezpieczeństwo jest tylko burza - wyjaśnia Jan Trzebunia.
Kasprowy to jedna z 62 obsługowych stacji w Polsce, a zarazem jedna z najważniejszych stacji związanych z badaniem klimatu i dostarczająca cennych informacji  o zjawiskach pogodowych. Na podstawie danych spływających z Kasprowego oraz pozostałych stacji w krakowskim i warszawskim ośrodku Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sporządzana jest  prognoza pogody. Dane trafiają także do sieci światowej. Prognozę pogody IMGW można znaleźć na stronie  http://www.pogodynka.pl/
Na stacji IMGW wspólnie z TOPR-em, TPN-em i przewodnikami tatrzańskimi utworzył Izbę Edukacyjną, której celem jest przybliżenie informacji o pracy obserwatorium oraz zjawiskach pogodowych w górach, a także o roli TOPR-u i TPN-u. Izba została otwarta z okazji jubileuszu obserwatorium."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel): 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I