I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Realizacja projektów unijnych w powiecie tatrzańskim

(30.04.2009) Anna Karpiel-Semberecka:  "Powiat tatrzański ruszył z inwestycjami realizowanymi z funduszy unijnych. Dotyczą one  dróg i opieki zdrowotnej. Już w tym roku rozpocznie się realizacja pierwszego etapu projektu Góral-ski, trwają prace przy osuwiskach na drodze do Morskiego Oka, rozpoczęła się też budowa bloku operacyjnego w zakopiańskim szpitalu. Pod względem wykorzystania środków z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w trzech segmentach dróg powiatowych, dróg regionalnych i zdrowia powiat tatrzański na dzień dzisiejszy zajmuje I miejsce z kwotą 680 zł na mieszkańca.
Cały projekt Góral-ski to kwota ponad 50 mln zł. Kolejny projekt dotyczący drogi na odcinku Suche – Nowe Bystre opiewa na 6 mln zł.
Na dzień dzisiejszy jesteśmy w fazie ogłaszania przetargów. Pierwszy ogłosiło już Kościelisko jako jeden z partnerów powiatu. W najbliższych dniach przetargi ogłosi też powiat i gmina Poronin. Czekamy potem na ogłoszenie przetargów w Zakopanem. W tym roku w ramach projektu Góral-ski do realizacji przewidziany jest odcinek od Wierchu Porońca do Brzezin, a w przyszłym roku druga część z Brzezin do Zakopanego. Cały ten ciąg ma być ukończony w 2010 r. - poinformował starosta Andrzej Gąsienica Makowski.
Z kolei ze środków pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego remontowane są  osuwiska i droga do Morskiego Oka. Rozstrzygnięte są już przetargi na wykonanie odwodnienia i nakładki asfaltowej.
Prace przy osuwiskach są prowadzone sprawnie i planujemy otwarcie drogi na wakacje dla turystów oraz dorożkarzy. Na dzień dzisiejszy możliwe jest obejście do Morskiego Oka przez Roztoki. Roboty przy odwodnieniu i nakładce będą trwały także w sezonie turystycznym, ale mimo utrudnień nie będziemy zamykać szlaku. W październiku chcemy oddać już trasę do Morskiego Oka – piękną, dobrze zrobioną i udostępnioną dla ruchu pieszego oraz dorożkarzy. Nie wiemy natomiast, czy uda nam się zrobić do tego czasu obarierowanie i zagospodarowanie dla osób niepełnosprawnych. Ten projekt przygotowuje TPN  - informuje starosta.
Odwodnienie i nakładka asfaltowa kosztować będzie ok. 5,6 mln zł. Po rozstrzygnięciu przetargów zostało jeszcze 1,4 mln oszczędności, które starostwo chce zagospodarować na inwestycje związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. Planowany jest generalny remontu mostu w Białym Dunajcu.
Na zaawansowanym etapie jest też projekt dotyczący zakopiańskiego szpitala. Tu do wykorzystania jest prawie 10 mln zł. Przetarg został rozstrzygnięty i ruszyła już budowa bloku operacyjnego.
Chcielibyśmy tę dobrą tendencję utrzymać, abyśmy byli postrzegani jako wiarygodny partner do kolejnych unijnych wniosków. A już szykujemy następne - takie jak projekt rewitalizacyjny Parku Zdrojowego im. dra A. Chramca z parkingami i małą muszlą koncertową. Jest też jak co roku realizowany program stypendialny dla naszych uczniów - dodaje starosta."

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I