I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
PODHALANIE W TYROLU

(17.09.2007) Anna Karpiel: "W miejscowości Biberwier lezącej w Tyrolu, u podnóża Alp,18 sierpnia 2007 r. została otwarta wystawa fotografii Jerzego Z. Kosiuczenko, warszawskiego fotografa, związanego z Podhalem i zaprzyjaźnionego z naszym serwisem. Tematem wystawy były tym razem uroczystości kościelne w Biberwier i Zakopanem. Jest to fragment większej wystawy, prezentowanej w tym roku w Zakopanem, a zatytułowanej „GÓRALE PODHALA, TYROLU I SYCYLII”.
Wernisaż połączony był z koncertem Kapeli z Biberwier. Miejscowość Biberwier jest położona pomiędzy Garmisch-Partenkirchen a Insbrukiem w odległości ok. 2 km od najwyższego szczytu w Niemczech-Zugspitze (2961m). Domy w tej miejscowości oraz w sąsiednich mają fasady pokryte malowidłami iluzjonistycznymi i stanowią znakomity przykład tzw. Luftmalarei. W sezonie wejście na Zugspitze można, pod względem ilości turystów, porównać do wejścia na Giewont.
Na wystawie zamieszczone zostały zdjęcia z procesji, która odbyła się w Biberwier 18 sierpnia 2006 roku w Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz z procesji Wielkanocnej w Zakopanem też z 2006 roku. Na jednym ze zdjęć jest autor wystawy w otoczeniu Kapeli. Na wystawie było też umieszczonych kilka zdjęć folklorystycznych naszych górali. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie ze względu na m.in. na odmienność strojów, ale i podobieństwo obyczajów.
Trzeba też wspomnieć, że wystawa była również świetna okazją do promocji Zakopanego, znalazły się na niej informacje o Zakopanem oraz o Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, na który w przyszłym roku ma zamiar przyjechać Kapela z Biberwier.

W serwisie WATRA prezentujemy zdjęcia z Zakopanego i Biberwier.

Foto-relacja (zdjęcia Jerzy Kosiuczenko):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I