I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
TOnZ W ZAKOPANEM

(17.02.2008) Jerzy Kosiuczenko: "W dniu 24 stycznia w Karpielowej Jacie u niezwykle gościnnej Ciotki Bułeckuli, czyli u Pani Zofii Karpiel Bułecki odbyło się pierwsze w 2008 roku zebranie Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem.
Towarzystwo to jest ruchem społecznym, non-profit, działającym na rzecz ochrony zabytków. Realizując cele statutowe Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zorganizowało m.in. spotkanie i dyskusję na temat rewitalizacji zabytkowej sali teatralno–koncertowej Morskie Oko. Organizuje też coroczne kwesty na rzecz odnowy zabytkowych pomników na Nowym Cmentarzu w Zakopanem. Spotkania członków TOnZ odbywają się w ciekawych, zabytkowych lub o wyjątkowym klimacie domach. Najbliższe Walne zebranie ma się odbyć we czwartek 21 lutego o godz. 17.00 w Białej Izbie Związku Podhalan. Towarzystwo zamierza również kontynuować cieszące się dużym zainteresowaniem Posiady w Sabałówce na Starych Krzeptówkach, autentycznej chałupie góralskiej z końca XVII wieku, w której urodził się legendarny już Sabała.
W czasie spotkania w Karpielowej Jacie u Ciotki Zośki pomimo tego, że odbywało się ono w atmosferze karnawałowej i przy stołach zastawionych mięsopustnym bigosem, pączkami i chrustem, dyskutowano o wielu istotnych dla zakopiańskich zabytków sprawach. Inż. arch. Stanisław Karpiel – twórca tzw. karpielówek opowiedział o planach utworzenia w Jurgowie wioski turystycznej zaaranżowanej w odnowionych i zaadaptowanych do tych celów na polanie Podokólne szałasach. Znany architekt i muzyk Jan Karpiel Bułecka mówił o problemach budownictwa na Podhalu. Bardzo często realizowane projekty budynków nie mają nic wspólnego z tradycyjnym stylem góralskim.
Elżbieta Chodurska wspomniała o nowej edycji książki „Kto jest kim na Podhalu”. Zofia Fortecka zaprosiła na wystawę swoich prac na szkle, którą można oglądać w Białej Izbie Związku Podhalan.
Prezes TOnZ Agata Nowakowska–Wolak opowiedziała o najbliższych planach i o możliwości współpracy z Zespołem Szkół Plastycznych im. Andrzeja Kenara w celu wzbogacenia Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku o nowe, pięknie ryzowane krzyże i tablice na nieoznaczonych grobach oraz o pielęgnację opuszczonych i zaniedbanych grobów. W trakcie zebrania poruszono również ważną sprawę braku miejskiego, zakopiańskiego, konserwatora zabytków. W wyniku głosowania zebrani wybrali Agatę Nowakowską – Wolak jako ich kandydata na to stanowisko i postanowili zwrócić się w tej sprawie do Urzędu Gminy Zakopane.
Atmosferę zebrania dodatkowo umilał, grając na bałałajce włoskie szlagiery, zaprzyjaźniony z Zofią Fortecką Giovanni – fizyk z Kalabrii."

Foto-relacja (zdjęcia Jerzy Kosiuczenko):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I