I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny

(06.06.2008) Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem w ramach ogólnopolskiej peregrynacji gościć będzie relikwie bł. Karoliny Kózkówny - patronki KSM-u. W czasie I wojny światowej mając 16 lat bł. Karolina Kózkówna została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza broniąc swojego dziewictwa. 10 czerwca 1987, podczas wizyty w Tarnowie, Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną.
Peregrynacja w dekanacie zakopiańskim potrwa od 8 do 14 czerwca. Uroczyste Msze Św. połączone z nabożeństwem ku czci bł. Karoliny sprawowane będą podczas wieczornej eucharystii i obejmą następujące parafie:
08.06 (niedziela) – Kościół Parafialny Najświętszej Rodziny, godz.. 19.00
09.06 (poniedziałek) – Kościół Parafialny Św. Antoniego OO. Bernardynów, godz. 18.00
10.06 (wtorek) - Kościół Parafialny N.M.P. Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik OO. Misjonarzy, godz. 18.30
11.06 (środa) – Kościół Parafialny Miłosierdzia Bożego, godz. 18.00
12.06 (czwartek) - Kościół Parafialny Św. Krzyża, godz. 17.00
13.06 (piątek) - pożegnanie relikwii - Kościół Parafialny Najświętszej Rodziny, godz.. 19.00.
Przed eucharystią młodzież z KSM-u przybliży postać bł. Karoliny, natomiast po Mszy Św. będzie możliwość zakupienia modlitewników, obrazków bł. Karoliny oraz młodzieżowego czasopisma „Wzrastanie”. Zebrana ofiara przeznaczona zostanie na cele statutowe stowarzyszenia.

Inicjatorem wędrówki relikwii Błogosławionej jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. 10 czerwca 2007 minęła 20 rocznica beatyfikacji przez Jana Pawła II tej męczennicy w obronie czystości, patronki młodzieży, Ruchu Czystych Serc i KSM-u. Z tej okazji we wrześniu 2007 roku na Krajowej Radzie KSM podjęto decyzję o kontynuacji rozpoczętego w Poznaniu dzieła i rozszerzeniu go na całą Polskę. Obecnie trwa peregrynacja w Archidiecezji Krakowskiej.

Życiorys:
Kim była Bł. Karolina Kózkówna i dlaczego warto spotkać się z nią na jej pątniczym szlaku?
Bł. Karolina – córka tarnowskiej ziemi, była nazywana przez chłopów „gwiazdą ludu” i „pierwszą duszą do nieba”. Wiodła proste i ubogie życie, przepełnione miłością dla bliźnich i apostolskim zaangażowaniem. Pokorna, cicha, skromna dziewczyna – można by powiedzieć: „Jedna z wielu …”. A jednak było w niej coś niezwykłego.
Bł. Karolina Kózkówna w 1914 roku zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojego dziewictwa. Była ona zwykłą niezwykłą dziewczyną, która urodziła się w niezamożnej wielodzietnej rodzinie we wsi Wał Ruda (dzisiejsza diecezja tarnowska) w 1898 roku. Była osobą pracowitą i energiczną, pobożną i o silnie ugruntowanej wierze – takie też wychowanie otrzymała w domu, który nazywano nieraz „Jerozolimką” czy „Betlejemką”, zaangażowana w życie wsi i parafii, przejęta duchem apostolstwa, zdumiewała swoje otoczenie tą niezwykłością przy jednoczesnej prostocie, tak że zwykło się ją nazywać „aniołem stąpającym po ziemi”.
W chwilach cierpienia często mówiła: „Pan Jezus więcej cierpiał”. Całym swoim życiem nie chciała zwracać uwagi na siebie, ale cały świat skierować do Chrystusa. Jej rodzice często powtarzali: „Pan Bóg ją sobie przygotował od maleńkiego dziecka do takiej śmierci, bo zawsze była jak anioł”. Niepostrzeżenie przemknęła obok nas, ale na zawsze pozostanie w sercach obecnych i przyszłych pokoleń, przez świadectwo pięknego życia oddanego w imię najwyższych wartości.

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport</