I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
KRÓTKA HISTORIA PEWNEJ ZNAJOMOŚCI

(18.08.2009) Maria Bętkowska: "Luty 1982 - stan wojenny - pan Jacques Kayser przyjechał z dwoma kierowcami francuskimi prowadzącymi dwa dużej ładowności TIR-y z pierwszą pomocą humanitarną. Nie znając Polski i języka polskiego po wielogodzinnej odprawie na granicy polsko-niemieckiej we Frankfurcie, późną nocą dotarli do Zakopanego, z adresem klasztoru Sióstr Karmelitanek na ul. Kościelnej. Pierwszym pilotem i pomocnikiem okazał się taksówkarz – Wojciech Fortuna, który udzielił im też noclegu. A później, jak wspominają państwo Kayser, już tylko wielka radość i miłość do Polaków i Polski, która trwa do dzisiaj, pozwoliła im i wielu osobom zrzeszonym w organizacji l’Association Resiac Bon Secours im. Św. Józefa i św. Maksymiliana Kolbe kontynuować tę pomoc.
Do dnia dzisiejszego, poprzez zgromadzenie Sióstr Karmelitanek na teren Polski, dociera różnoraka pomoc dla potrzebujących (około 1700 TIR-ów przywiozło artykuły spożywcze, ubrania, lekarstwa, materiały budowlane). Ofiarodawcami są głównie rodziny francuskie.
Na terenie Gminy Tatrzańskiej w latach 1982-1999 dystrybucją zajmował się Związek Podhalan w Zakopanem poprzez Komisję Bratniej Pomocy oraz członkowie i działacze zdelegalizowanego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność Wiejska” oddział w Zakopanem.
W dniu 14 sierpnia 2009 r. u gościnnych Sióstr Karmelitanek Matki Boskiej z Góry Karmel spotkaliśmy się po 27 latach od pierwszego pobytu, by podziękować przebywającym w Zakopanem państwu Jacques i Andre Kayser za okazaną pomoc, serce i niestrudzoną działalność dla polskich rodzin.
W imieniu wszystkich obdarowanych podziękowania przekazał burmistrz Zakopanego Jan Gąsienica–Walczak, starosta tatrzański – Andrzej Gąsienica–Makowski, Ireneusz Niewiarowski – senator RP, działacz „Solidarności” z Wielkopolski, a także prezesi i działacze Związku Podhalan i NSZZ RI „Solidarność Wiejska” Orawy, Spisza i Podhala: Franciszek Bachleda–Księdzularz, Jan Pawlikowski, Mieczysław Król–Łęgowski, Maria Bętkowska i dr Katarzyna Zalewska."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I