I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Najpiękniejsze zabytki...

(10.06.2008) Agata Wolak: "W piątek dnia 06.06.2008 o godz. 16:00 odbył się wernisaż wystawy plastycznej pn. "Najpiękniejsze zabytki Zakopanego". Było to pokłosie organizowanego już po raz siódmy konkursu plastycznego dla  dzieci i młodzieży pn. "Zabytki architektury Zakopanego i Podhala". Konkurs organizowany jest przez TCKiS "Jutrzenka" i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Zakopanem. (Muzeum Tatrzańskie nie jest współorganizatorem, wbrew temu, co głosi powielany od lat w/g szymla plakat i zaproszenie).
Temat tegorocznej edycji związany był z 75-leciem nadania praw miejskich Zakopanemu. Prace były tak piękne i rozmaite, że trudno było dokonać selekcji. Ostatecznie nagrodzonych zostało 39 prac, wyróżnionych 77 a dopuszczonych na wystawę 36. Zatem pokazanych jest 142 bardzo ambitnych dzieł naszych młodych "artystów".
Dzieci wypowiadały się w różnych technikach: Malarstwo na szkle i na papierze, rysunek, ceramika i rzeźba w drewnie!
W tym roku rewelacyjnie wypadły zabytki wyrażone w ceramice: W tej kategorii nagrodzono 11 , a wyróżniono 14 prac.
Grand Prix ufundowane przez Starostwo Tatrzańskie otrzymała właśnie jedna z nich przedstawiająca piękny, acz niezauważany budynek pn. "Dom pod Matką Boską", będący kiedyś własnością Starostwa - wykonana przez KASIE POPŁAWSKĄ lat 9.
Nagrodę Burmistrza - otrzymała ZUZANNA SKŁADANOWSKA lat 11, za malarstwo na szkle, a nagrodę specjalną TOnZ otrzymała LUIZA BLECHAR , lat 8 za malarstwo na papierze.
Dzieci otrzymały w nagrodę piękne albumy i książki o sztuce oraz numery ciekawego czasopisma TOnZ "Spotkania z Zabytkami", a także przybory do rysowania.
Bardzo cieszy różnorodność obiektów uznanych przez wrażliwe dzieci za zabytkowe. Nie były to tylko: Stare Kościółki" i Kaplica na Jaszczurówce, czy willa Pod Jedlami, ale także te mniej znane, jak zaprojektowana przez St. Witkiewicza "Willa pod Wykrotem" na Sobczakówce i piękny budynek w stylu szwajcarsko-tyrolskim "Leontynówka" w Jaszczurówce". Pojawiła się też willa "Atma", "Koliba", "Jutrzenka", muzeum Kasprowicza na Harendzie, "Opolanka", Willa Koziańskich - galeria sztuki na Kozincu, kościół parafialny Najśw. Rodziny, kaplica na Wiktorówkach, kapliczka Korniłłowiczów na Bystrem, "Dom Pod Matką Boską" przy ul. Chramcówki 15, Grand Hotel Stamary a nawet budynek dolnej stacji kolei na Kasprowy Wierch. Znamienne jest to, iż pośród tych najpiękniejszych zabytków znalazła się rozebrana w zeszłą sobotę willa "Krzemień" przy Chramcówkach. Nawet dziecko uznało ją za zabytkową, czego nie można powiedzieć o decydujących o jej tragicznym losie dorosłych - w tym kompetentnych urzędnikach."
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I