I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Kronos Quartet zainaugurował
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej
"Muzyka na Szczytach"

(25.09.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" rozpoczął się niezwykłym wydarzeniem i prawdziwą ucztą dla melomanów. W kościele Św. Krzyża w Zakopanem na zaproszenie Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem wystąpił Kronos Quartet - jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie kwartetów smyczkowych. 
Kronos Quartet założył w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych skrzypek David Harrington. Kwartet wystąpił od tamtej pory z tysiącami koncertów na całym świecie, wydał ponad 40 płyt, współpracował z wieloma kompozytorami i wykonawcami z całego świata, reprezentującymi różne style muzyczne
- muzykę popularną, jazz i folk. Zespół od ponad 20 lat współpracuje również z zamieszkałym na Podhalu wybitnym polskim kompozytorem Henrykiem Mikołajem Góreckim. Za swą działalność artystyczną Kronos Quartet zdobył wiele znaczących nagród - m.in. w 2004 nagrodę Grammy za najlepsze wykonanie muzyki kameralnej i nagrodę "Muzycy roku" 2003 od Musical America. Muzyka kwartetu wykorzystywana jest także w sztuce filmowej, towarzyszyła m.in. dziełu Darrena Aronofsky'ego "Requiem dla snu".
W programie inaugurującego festiwal koncertu można było usłyszeć skomponowane specjalnie dla Kronos Quartet utwory Kwartet smyczkowy nr 4 (Kołysanka) Hanny Kulenty oraz  ...hold me, neighbor, in this storm… Aleksandry Vrebalov, a także  zaaranżowany dla zespołu Raga Mishra Bhairavi: Alap Ram Narayan, a po przerwie kwartet smyczkowy nr 3, op. 67 Pieśni Śpiewają autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego, napisany również dla Kronos. Były również niekończące się oklaski i bisy. Koncert był bowiem niezwykłym przeżyciem dla zakopiańskiej publiczności, która rzadko może podziwiać tak znakomitych artystów.
Gośćmi honorowymi koncertu był kompozytor Henryk Mikołaj Górecki oraz
Mieczysław Wasilewski - wnuk siostry Mieczysława Karłowicza, który przyjechał z Anglii specjalnie na festiwal poświęcony pamięci tego wybitnego kompozytora."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I