I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Zakopiańskie dzieło miłosierdzia
Otwarcie Kuchni św. Brata Alberta

(18.09.2008) Anna Karpiel: "Zakończyła się trwająca dwa lata przebudowa Kuchni św. Brata Alberta w Zakopanem. Nowoczesną kuchnie i mieszczące się nad nią pomieszczenie świetlicy dla dzieci poświęcił we wtorek kard. Stanisław Dziwisz.
To wydarzenie wpisuje się w zainicjowany przez św. brata Alberta łańcuch miłości. Kuchnia Caritasu przy Parafii Najświętszej Rodziny przypomina nam, że ziarno miłości rzucone obficie przez brata Alberta przynosi owoce – podkreślał kard. Stanisław Dziwisz. Niech ta nowa kuchnia służy dobrze wszystkim, którzy potrzebują wsparcia. Niech chleb, który tu będzie rozdawany, będzie zawsze świeży i smaczny. Aby nigdy nie był gorzki. Nie będzie gorzki, jeśli będzie dawany z miłością – takie życzenia kardynał składał pracownikom i podopiecznym Kuchni św. Brata Alberta.
Kuchnia mieszcząca się w budynku przy ul. Nowotarskiej 41 rozpoczęła działalność szesnaście lat temu z inicjatywy Parafii Najświętszej Rodziny i jej proboszcza ks. Stanisława Olszówki. Obecnie prowadzą ją siostry Albertyni. Od 1996 r. w tym samym miejscu dzięki zaangażowaniu Janiny Gościej funkcjonuje również świetlica, z której korzysta kilkadziesiąt dzieci z ubogich rodzin. Zajęcia w świetlicy prowadzi siostra ze zgromadzenia Służebniczek Dębickich, a wspierają ją nauczycielki i wolontariusze.
W 2006 rozpoczęła się gruntowna modernizacja obiektu, konieczna ze względu na rosnące potrzeby niesienia pomocy potrzebującym, a także dostosowania obiektu do obowiązujących standardów. Dzieło przebudowy wspierały także inne zakopiańskie parafie, instytucje i osoby prywatne. Teraz mieści się tu nowocześnie wyposażona kuchnia i dodatkowe niezbędne do jej funkcjonowania pomieszczenia oraz przestronna jadalnia. Natomiast ulokowana na pierwszym piętrze świetlica ma osobne wejście i zapewnia dzieciom dobre warunki do pobytu, różnych zajęć i zabawy.
O tym, jak bardzo potrzebna w Zakopanem jest ta inicjatywa, świadczy fakt, że nawet podczas remontu kuchnia wydawała ok. 150 posiłków dziennie, a zamknięto ją jedynie na trzy dni, by stołujących się tutaj ludzi nie pozostawiać zbyt długo bez posiłku. Potrzebujących w Zakopanem jest wielu, a Kuchnia św. Brata Alberta nie odmawia nikomu pomocy. Dziekan Stanisław Olszówka wyrażał więc ogromną radość z zakończenia przebudowy i otwarcia kuchni dla wszystkich potrzebujących oraz wdzięczność za wszelką pomoc.
W uroczystości poświęcenia Kuchni św. Brata Alberta wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, policji, straży pożarnej, organizacji Caritas, byli i obecni pracownicy kuchni, księża, siostry zakonne, rada parafialna, a także projektant budynku inż. Jan Kęsek i budowniczy Andrzej Gut-Kantek wraz z ekipą wykonującą prace modernizacyjne.
Kardynał Dziwisz zwiedził i poświęcił wszystkie pomieszczenia kuchni, spotkał się także z pracownikami oraz dziećmi przebywającymi w świetlicy, które przygotowały dla niego gorące powitanie i własnoręcznie wykonane podarunki. Kardynał odwdzięczył się przekazując krzyż do świetlicy oraz finansowe wsparcie. Wpisał się także do księgi pamiątkowej."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I