I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Kuźnice zapraszają...

(07.06.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "Kuźnice zapraszają - pod takim hasłem odbył się cykl wydarzeń zorganizowanych przez Tatrzański Park Narodowy, Klub im. Władysława Zamoyskiego i Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zakopanem z okazji 120 rocznicy nabycia dóbr zakopiańskich przez hr. Władysława Zamoyskiego oraz 55 rocznicy powstania Tatrzańskiego Parku Narodowego. Było to również symboliczne otwarcie zrewitalizowanego zespołu dworsko-parkowego w Kuźnicach.
Zabytkowe obiekty zostały odnowione dzięki wkładowi finansowemu Unii Europejskiej, która za pomocą Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w znacznej części sfinansowała projekt. Prace rozpoczęły się w 2006 r. Wartość projektu to ponad 12,5 mln zł. Rewitalizacja objęła m.in. adaptację pochodzącej z połowy XIX w. wozowni na potrzeby muzeum historii Kuźnic, adaptację XIX-wiecznego spichlerza na salę wystaw czasowych, odbudowę reliktów dworu Homolacsów oraz renowację XIX-wiecznych dworków oficjalistów i restaurację założeń parkowo-ogrodowych. Dzięki tym działaniom
również dawna siedziba Szkoły Pracy Domowej Generałowej Zamoyskiej, a wcześniej zarządu kuźnickich zakładów metalowych, po gruntownym remoncie otrzymała nowe przeznaczenie. Od listopada 2008 r. mieści się tu dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kuźnice stały się natomiast bardzo atrakcyjnym miejscem, które warto nie tylko zwiedzić, ale także jak najczęściej odwiedzać korzystając z uroków spaceru po pięknym parku z platformą widokową, alejkami, latarniami i fontanną. Kuźnice powinny teraz na powrót zająć należne im miejsce na liście zakopiańskich i tatrzańskich atrakcji. W pełni na to zasługują.
Ciekawą i bogatą historię Kuźnic organizatorom wydarzenia udało się  przypomnieć na różne sposoby. Odbyła się sesja popularno-naukowa. Stowarzyszenie Teatralne Legion z Kórnika inscenizacją historyczną „Kto da więcej? Licytacja Zakopanego” przypomniało zasługi hrabiego Zamoyskiego na rzecz zachowania dóbr zakopiańskich dla narodu polskiego. Zamoyskiemu i historii Kuźnic poświęcona  była także inscenizacja w wykonaniu aktorów Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Czasy Homolacsów przywołał z kolei koncert muzyki polskiej i austro-węgierskiej w wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod dyrekcją Agnieszki Kreiner oraz solistki Łucji Czarneckiej. Imprezę, na którą naprawdę bardzo licznie przybyli zarówno przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy Zakopanego jak i turyści, zakończył regionalny poczęstunek. Kuźnice zostały oficjalnie otwarte i zapraszają kolejnych gości..."

Więcej o historii Kuźnic - http://www.watra.pl/rozne/tpn/kuznice_zapraszaja2.html

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I