I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
„VIII Biesiada Łowicka - Na Regionalną Nutę"

(02.09.2007) Piotr Kyc: "W Powiecie Łowickim odbyły się dożynki. W uroczystościach wzięła udział delegacja Powiatu Tatrzańskiego. „VIII Biesiada Łowicka - Na Regionalną Nutę" została zorganizowana w Walewicach w pobliżu pałacu fundacji szambelana króla Stanisława Augusta - Anastazego Walewskiego z roku 1783. W Walewicach zamieszkiwała Maria z Łączyńskich Walewska, tu też przyszedł na świat syn cesarza Napoleona Bonaparte - Aleksander Colonna-Walewski. Obecnie pałac z całym kompleksem zabudowań oraz parkiem jest siedzibą spółki "Stadnina Koni Walewice" zajmującej się hodowlą koni półkrwi arabskiej.

Impreza była połączona z Dożynkami Wojewódzkim. Zgodnie z tradycją Ceremoniom dożynkowym przewodniczył Starosta i Starościna dożynkowi. Wniesiono wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Starosta i Starościna wręczyli bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek.
Najważniejszą częścią uroczystości była msza Msza Święta, na której Biskup Diecezji łowickiej Alojzy Orszulik poświęcił wieńce dożynkowe zwane też plonami. Jak zauważył Jego Eminencja – ilość pięknych wieńców była wyjątkowo duża, niespotykana na dożynkach. Po nabożeństwie odbył się konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W komisji oceniającej te prawdziwe dzieła sztuki zasiadał wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Skupień. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy. I tak tez było w Walewicach. Tysiące gości bawiło się na terenie stadniny koni, gdzie na wielu hektarach prezentowali swoje wyroby rzemieślnicy, producenci maszyn rolniczych oraz firmy związane z przemysłem spożywczym. Na dwóch scenach występowały zespoły ludowe, w tym nasz Zbójnicek z Zębu. Można było posłuchać i innej muzyki, m.in. zespołu „Bracia – Piotrek i Wojtek Cugowscy", „Drive away" oraz koncertu Majki Jeżowskiej i zagranicznej gwiazdy Kate Ryan. Dodatkowymi atrakcjami były: Turniej Gmin Województwa Łódzkiego, przejazdy bryczką, wystawa samochodów i motocykli ( duże wrażenie robiły świetnie odrestaurowane przedwojenne „Sokoły"..), pokazy strażackie, występy orkiestry strażackiej. Zorganizowano konkurencje dla dzieci i dorosłych. Zabawy, jadła i wszelkich napitków nie brakowało. Godny polecenia był promowany przez łowicką mleczarnię napój owocowy na…serwatce (niedługo w sklepach). Słowem to, co na festynie być powinno.
Dziękujemy rolnikom za zbiór świeży, a prosimy na rok przyszły o jeszcze obfitszy".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I