I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Wizyta marszałka
"Atma" i przejście podziemne

(05.11.2008) Anna Karpiel-Semberecka: "W środę w Zakopanem gościł marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara. Marszałek uczestniczył w uruchomieniu automatycznego systemu gaśniczego, w jaki wyposażona została siedziba Muzeum Karola Szymanowskiego - zabytkowa willa Atma.
Atma jest już drugim obiektem w Zakopanym wyposażonym w tak nowoczesny system przeciwpożarowy. Od ponad roku w taki sam sposób chroniony jest już bowiem Stary Kościółek przy ul. Kościeliskiej. Zakopiańska Atma jest też pierwszym obiektem muzealnym który doczekał się takiej instalację - do tej pory w Polsce wyposażano w nią jedynie obiekty sakralne.
System kosztował 225 tys. zł. Marszałek województwa Marek Nawara wsparł tę inwestycję kwotą 60 tys. złotych.

Marszałek odwiedził też przejście podziemne, którego budowa dobiega już końca. Obecnie trwają prace porządkowe otoczenia przejścia oraz procedura odbioru przez nadzór budowlany. Władze Zakopanego planują otwarcie tej wyczekiwanej przez mieszkańców i turystów inwestycji w połowie listopada.

Marszałek na konferencji prasowej podsumowującej pobyt w Zakopanem przedstawił swoje pomysły na rozwiązanie problemów komunikacyjnych w Zakopanem oraz zagospodarowania terenów pod Gubałówką, podkreślając konieczność wprowadzania kompleksowych rozwiązań, dobrej argumentacji, dyskusji i współpracy na wielu szczeblach - marszałka, starosty, burmistrza oraz mieszkańców. Marszałek podkreślał, że dobrym przykładem takiego podejścia do trudnych problemów w Zakopanem jest właśnie budowa przejścia podziemnego pod Gubałówką, które już wkrótce poprawi wygląd i dostępność tego miejsca. Współpraca miasta z Urzędem Marszałkowskim umożliwiła realizację projektu, który poszerzono dodatkowo o remont dojazdów od ronda Dmowskiego do ul. Kościeliskiej. Jest to dopiero pierwszy etap, do rozwiązania pozostaje bowiem problem remontu estakady oraz zagospodarowania pozostałych terenów pod Gubałówką.

Marszałek ustosunkował się również do aktualnych doniesień dotyczących budowy „zakopianki”. Wobec braku środków finansowych oraz braku uzgodnień akceptowanych przez lokalną społeczność marszałek zaproponował koncepcję ułożenia dojazdów na Podhale i rozproszenia ruchu samochodowego. Taka koncepcja jest już opracowywana i konsultowana, a jej elementem jest projekt powiatu tatrzańskiego Góral-Ski. Marszałek wyraził też nadzieję, że w przypadku porozumienia na szczeblu lokalnym co do budowy „zakopianki”, minister infrastruktury wróci do rozmów.

W tej chwili, zdaniem marszałka Nawary, najważniejsze jest połączenie działań wszystkich zarządców dróg – gminy, powiatu i województwa oraz uwzględnienie transportu kolejowego oraz transportu publicznego w tworzeniu zintegrowanego systemu. Koncepcja, której szczegóły marszałek chce przedstawić najpóźniej w marcu 2009 r., ma zawierać również elementy promocyjne istotne dla rozwoju turystyki w rejonie Podhala. Nowa koncepcja ma jednak przede wszystkim rozwiązać narastający problem komunikacyjny oraz uspokoić nastroje społeczne."

Foto-relacja (zdjęcia Paweł Stanuch, Anna Karpiel-Semberecka): 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I