I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
PIERWSZY ARTYSTYCZNY MEMORIAŁ JANA FUDALI
W GÓRALSKIM TAŃCU, POEZJI
I MALARSTWIE NA SZKLE

(12.01.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W Zakopanem od piątku do niedzieli trwał pierwszy Artystyczny Memoriał Jana Fudali. Przez trzy dni dzieci i młodzież rywalizowała w trzech dziedzinach artystycznych, szczególnie ulubionych przez patrona imprezy. Na memoriałowe konkurencje złozyły się malarstwo na szkle, recytacja poezji pisanej gwarą i góralski taniec. Celem przyświecającym organizatorom Memoriału jest nie tylko upamiętnienie postaci Jana Fudali, ale również zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycyjną szeroko rozumianą sztuką góralską.
Organizatorem Pierwszy Artystyczny Memoriał Jana Fudali jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem. Patronat honorowy nad imprezą objęła wdowa po artyście Lubomira Fudala.
W styczniu minęła pierwsza rocznica tragicznej śmierci Jana Fudali - nauczyciela, trenera, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej. Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" przyznany przez ministra kultury za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.
W piątek na rozpoczęcie Memoriału w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" została otwarta pokonkursowa wystawa malarstwa na szkle "Legendy i obrzędy podhalańskie". Na konkurs nadesłanych zostało 59 prac z SP 4 Zakopane, Zespołu Szkół w Gliczarowie Górnym, z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Nowym targu oraz z TCKiS "Jutrzenka". Komisja pod przewodnictwem Czesława Jałowieckiego przyznała główną nagrodę Grand Prix 7-letniej Magdzie Solarczyk z TCKiS Jutrzenka. Laureaci głównej nagrody w każdej z memoriałowych dyscyplin określani są mianem "Talent roku 2009". Otwarciu wystawy towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu grupy wokalnej z „Jutrzenki” prowadzonej przez Stanisława Lubowicza.
W sobotę w ramach Memoriału odbył się Gwarowy Konkurs Recytatorski. W kolejnych edycjach Memoriału organizatorzy mają zamiar zastąpić go konkursem poezji dziecięcej. Nagrodę Grand Prix w dziedzinie recytacji zdobyła Ewelina Rzadkosz z Poronina, natomiast nagrodę specjalną od dyrektora TCKiS Jutrzenka otrzymała Martyna Kasprzycka.
W niedzielę o Grand Prix i tytuły najlepszych toniecników rywalizowało 40 par tanecznych - młodych góralek i górali z Podhala. Z pośród uczestników konkursu komisja artystyczna przyznała trzy nagrody Grand Prix w różnych kategoriach wiekowych. Laureatami są Martyna i Mateusz Kasprzyccy, Małgorzata Mrugała i Marcin Trebunia oraz Jan Jakubiec i Edyta Słodyczka.
Konkurs Młodych Toniecników był najbardziej widowiskową częścią Memoriału. Taniec góralski jest niezmiernie trudny w wykonaniu. Wymaga świetniej kondycji fizycznej i dobrego poczucia rytmu - wyjaśniał instruktor Góralskiego Dziecięcego Zespołu "Zornica" i jeden z inicjatorów zorganizowania Artystycznego Memoriału - Szymon Bafia.
W niedzielę miało również miejsce uroczyste zakończenie Memoriału podczas gali w sali kina "Giewont". Galę uświetnił występ słowackiego zespołu folklorystycznego „Limbačka” z Levic."
 

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I