I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Fonogram Źródeł 2008
dla albumu
"Muzycy, muzycy, cos po Wos ostanie..."

(05.05.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "Podczas XII Folkowego Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2009", który odbywał się w dniach 23-26 kwietnia w Warszawie, przyznane zostały tytuły Fonogramu Źródeł 2008 za najlepszą płytę z autentyczną muzyką ludową. Wśród szesnastu zgłoszonych do konkursu albumów płyta "Muzycy, muzycy, cos po Wos ostanie..." wydana przez Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury zajęła 3 miejsce.
Nagrania archiwalne z lat 1950 - 1957 pochodzą ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. Są to pierwsze powojenne nagrania tradycyjnej muzyki Podhala. Dokonały ich ekipy terenowe Państwowego Instytutu Sztuki podczas ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego. Album prezentuje tradycyjną muzykę Skalnego Podhala, Niżnego Podhala, okolic Nowego Targu, Szaflar oraz Chochołowa. Podhalańscy muzycy i śpiewacy, których nagrania znajdują się na płycie, urodzeni byli w latach 1881- 1931. Wśród wykonawców znaleźli się: muzyka (kapela) Władysława Obrochty z Zakopanego, muzyka Bronisławy Koniecznej-Dziadońki z Bukowiny Tatrzańskiej czy muzyka Stanisława Nędzy - Chotarskiego z Kościelsika. Obok muzyki instrumentalnej na płycie są także przykłady śpiewu solowego i zespołowego - ballady, śpiewy weselne i przyśpiewki.
Wyboru nagrań dokonali: Jacek Jackowski (IS PAN), Bartłomiej Koszarek, Edward Styrczula – Maśniak i Krzysztof Trebunia – Tutka. Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury uzyskała na realizację projektu środki od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to niewątpliwie cenna inicjatywa, która pozwoli zachować i upowszechniać bogactwo folkloru muzyczne Podhala." 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I