I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Koncert i kolekcjonerskie monety na 100-lecie TOPR-u

(28.09.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W sobotę w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach w hotelu Belvedere odbył się niezwykły koncert, podczas którego utwory takich kompozytorów jak Noskowski, Karłowicz, Franck i Ravel wirtuozowsko wykonali międzynarodowej sławy artyści. Wystąpili: Nami Ejiri - fortepian, Vadim Gluzman - skrzypce, Ewa Grzywna-Groblewska - altówka, Eyal Kless - skrzypce, Rafał Kwiatkowski - wiolonczela i Evgueni Sinaiski - fortepian.
Podczas koncertu odbyła się promocja monet wydanych przez
Narodowy Bank Polski z okazji 100. rocznicy powstania TOPR. Na uroczystości obecny b prezes  NBP Sławomir Skrzypek, który prezentował kolekcjonerskie monety. Uhonorował on też pamiątkowymi kompletami monet burmistrza Zakopanego Janusza Majchra, organizatorkę festiwalu Danutę Sztencel oraz dyrektora artystycznego Janusza Wawrowskiego, Mieczysława Wasilewskiego z rodziny Karłowicza, występujących artystów, władze TOPR-u, a także zasłużonego ratownika Józefa Uznańskiego, który w czasie II wojny światowej zasłynął brawurową ucieczką z wagonika kolejki linowej na Kasprowy Wierch przed czekającymi na niego na stacji Myślenickie Turnie hitlerowcami.
Z okazji 100. rocznicy utworzenia TOPR-u Narodowy Bank Polski wyemitował monety kolekcjonerskie – złotą 100-złotową, srebrną 10-złotową oraz okolicznościową 2 zł ze stopu Nordic Gold. Dwie pierwsze weszły do obiegu 24 września, a dwuzłotówka dostępna jest już od 18 wrześ
nia. Na monetach upamiętniono wybitnych taterników i założycieli TOPR: pierwszego naczelnika – Mariusza Zaruskiego oraz Mieczysława Karłowicza, kompozytora, który wspólnie z Zaruskim opracował pierwszy statut tej organizacji.
– Te monety to hołd dla ludzi, którzy codziennie narażają swoje życie, by inni mogli czuć się bezpiecznie w polskich Tatrach. W ten symboliczny sposób NBP upamiętnia rocznicę ratowników TOPR i jego założycieli, których sylwetki znalazły się na monetach srebrnej i złotej – mówił prezes NBP Sławomir Skrzypek.
Monety można było nabyć podczas promocji i cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Do punktu wymiany ustawiła się długa kolejka."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I