I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
NIESZPORY TATRZAŃSKIE

(02.09.2007) Czwarty koncert z cyklu NIESZPORY TATRZAŃSKIE z okazji 10-lecia pobytu Ojca Świętego na Podhalu oraz kolejnej rocznicy umieszczenia Krzyża na Giewoncie odbył się w Zakopanem. Zagrała Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. Zaśpiewali: Hania Chowaniec-Rybka, Izabela Matuła, Marcin Kotarba. Poezje Tadeusza Staicha oraz fragmenty Pisma Św. w gwarze góralskiej wygłosił Franciszek Bachleda-Księdzularz. Zaśpiewał również kierowany przez Mirosławę Lubowicz zakopiański chór „Szumny”.

Specjalnym gościem koncertu była grupa śpiewacza z Odrowąża i z Załucznego – laureat I nagrody w Konkursie Góralskiej Pieśni Religijnej Bachledówka 2007.

Doroczne koncerty „Nieszpory Tatrzańskie” cieszą się wielkim powodzeniem publiczności zakopiańskiej i turystów. Corocznie gromadzą w kościele Św. Krzyża kilkuset słuchaczy.

Hania Chowaniec – Rybka zaśpiewała z towarzyszeniem Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej kilka pieśni Wacława Geigera skomponowanych do tekstów poetów góralskich.

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna wykonała między innymi utwory muzyczne inspirowane folklorem góralskim: „Rapsodię góralską” Benedykta Konowalskiego, „Na wierchowej hali” młodej poznańskiej kompozytorki Barbary Kaszuby oraz „Suitę góralską” Jana Bobka, kompozytora góralskiego zamieszkałego w Chicago.

Wraz z Tatrzańskim Chórem „Szumny” Orkiestra Klimatyczna wykonała „Mszę góralską” Tadeusza Maklakiewicza, skomponowaną do słów góralskiego poety Adama Pacha.
Krakowscy młodzi soliści Izabela Matuła i Marcin Kotarba wezmą udział (wraz z chórem i orkiestrą) w wykonaniu kantaty Wacława Geigera „Tatrami” do słów Tadeusza Staicha o raz zaśpiewają pieśni Wacława Geigera

Koncert uświetniły recytacje Franciszka Bachledy–Księdzularza.

W wykonaniu dziecięcej grupy śpiewaczej z Odrowąża i Załucznego kierowanej przez Agnieszkę Sularz można usłyszeć kilka „nut” góralskich ze słowami religijnymi, napisanymi przez samych uczestników zespołu. Pieśniami tymi zespół wywalczył I nagrodę na Konkursie Góralskiej Pieśni Religijnej Bachledówka 2007.

Koncert został zorganizowany dzięki pomocy parafii Św. Krzyża w Zakopanem oraz dotacji Urzędu Miasta Zakopane.
ZAPRASZAMY!

Foto-relacja (zdjęcia Paweł Murzyn):

Foto-relacja (zdjęcia Maciej Stasiński):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I