I Strona g³ówna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ció³ I

I Radio Alex I G³os Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Og³oszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
PODHALAÑSKI HOMER CZYLI JÓZEF KRZEPTOWSKI zwany SABA£¡ lub SABALIKIEM

(28.05.2008) Jerzy Z. Kosiuczenko: "18 maja 2008 roku w chacie Saba³y w ramach cyklu POSIADY W SABA£ÓWCE odby³o siê spotkanie zorganizowane przez Podhalañski Oddzia³ Towarzystwa Opieki nad Zabytkami pod tytu³em "O SABALE WE WSPOMNIENIACH TYTUSA CHA£UBIÑSKIEGO, STANIS£AWA WITKIEWICZA, HENRYKA SIENKIEWICZ I STEFANA ¯EROMSKIEGO. Spotkanie to przygotowa³a i prowadzi³a Barbara Wachowicz.
Barbara Wachowicz jest pisark±, autork± licznych biografii wielkich Polaków, fotografikiem i scenarzystk±. Jako pisarka prezentuje z wielkim zaanga¿owaniem polski patriotyzm, postawy honoru i prawo¶ci. Jest autork± pasjonuj±cych opowie¶ci o ¿yciu, twórczo¶ci i tajemnicach wielkich Polaków: Mickiewicza, S³owackiego, Chopina, Sienkiewicza, ¯eromskiego a tak¿e najwybitniejszych postaci polskiego harcerstwa.
Na saba³ow± nutê gra³ i ¶piewa³ zespó³ wokalno muzyczny BUDORZE. Saba³owe gawêdy przypomnia³ recytuj±c i ¶piewaj±c Franciszek Bachleda Ksiêdzulorz.
Zebranych na posiadach go¶ci przywita³a Agata Nowakowska-Wolak, prezes Podhalañskiego Oddzia³u TONZ. G³os zabra³ te¿ pan Szczepaniak Krakowski, o¿eniony z wnuczk± Saba³y. Rolê gospodyni chaty pe³ni³a pani Iwona Szczepaniak. Spotkanie odby³o siê w zabytkowej SABA£ÓWCE. W spotkaniu wziê³a udzia³ licznie zgromadzona publiczno¶æ. W¶ród nich starosta tatrzañski Andrzej G±sienica-Makowski oraz wiceburmistrzowie Zakopanego: Jan G±sienica-Walczak i Wojciech Solik.
„Kim by³ cz³owiek, ¿e 200 lat po Jego przyj¶ciu na ¶wiat my tê postaæ wci±¿ przywo³ujemy” zastanawia³a siê Barbara Wachowicz. I sama odpowiedzia³a cytuj±c Henryka Sienkiewicza : „To by³ filozof prawdziwie m±dry i wielki i mi³a, bliska dusza”. Saba³a w m³odo¶ci by³ k³usownikiem i podobno równie¿ zbójnikiem. By³ on te¿ wspania³ym gawêdziarzem i muzykantem, a tak¿e honorowym przewodnikiem tatrzañskim. Gawêdy góralskie autorstwa Saba³y lub powtarzane przez niego, zosta³y spopularyzowane przez Stanis³awa Witkiewicza w "Na Prze³êczy", Henryka Sienkiewicza w "Saba³owej Bajce", Kazimierza Przerwê-Tetmajera w "Legendzie Tatr" oraz u W³adys³awa Orkana w noweli "Przez co Saba³a omija³ jarmark w Kie¿marku". Opublikowano je w licznych zbiorach w tym m.in. w „Bajkach wed³ug opowiadañ Jana Saba³y Krzeptowskiego z Ko¶cieliska" autorstwa Bronis³awa Dembowskiego oraz "Saba³a. Portret, ¿yciorys, bajki, powiastki melodie" zebrane przez Andrzeja Stopkê-Nazimka. Obie pozycje wydano w koñcu XIX wieku.
Spotkanie zakoñczy³o siê poczêstunkiem przygotowanym przez pani± Iwonê Szczepaniak oraz wspóln± fotografia wewn±trz i na zewn±trz chaty Saba³y. Do fotografii z pani± Barbar± Wachowicz ustawi³a siê d³uga kolejka."

Foto-relacja (zdjêcia Jerzy Z. Kosiuczenko):


 

I Strona g³ówna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ció³ I

I Radio Alex I G³os Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Og³oszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I