I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
„Muzyczne Ojczyzny”

(07.09.2007) Recital Pianistyczny „Muzyczne Ojczyzny” w ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego 12 września 2007 o godz. 17.00 Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.

Wykonawca: Yaromyr Bozhenko / Ukraina

Współorganizatorzy koncertu:
Muzeum Narodowe w Krakowie i Organisationsbüro Kempinski Niemcy

Ze spontanicznych idei powstają nieraz projekty, które wykraczają poza wszelkie koncepcje i ramy programowe, służąc prezentowaniu polskiej kultury publiczności nie tylko polskiej, ale także międzynarodowej. Cieszymy się, że Muzeum Narodowe w Krakowie włączyło się w organizację powyższego recitalu.
Tak wybitna instytucja kultury polskiej jak Muzeum Narodowe w Krakowie nie wymaga bliższego przedstawienia. Organisationsbüro Kempinski natomiast jest instytucją, która od ponad 10 lat zajmuje się promocją kultury krajów Europy Wschodniej w Niemczech (szczególnie muzyki i literatury polskiej).
Współpracowało do tej pory z wybitnymi artystami, takimi jak: m.in. Ewa Kupiec, Marianne Sägebrecht (jedna z najwybitniejszych niemieckich aktorek), Urszula Kozioł, Mariusz Rutkowski, a także zespołami, m.in. Cameratą Silesia czy Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeusz” z Agnieszką Duczmal). Działania swe opierają na współpracy z instytucjami kulturalnymi z Kolonii, Aachen i Düren.
Organizatorzy zakopiańskiego koncertu na przykładzie Karola Szymanowskiego pragną ukazać wielość inspiracji, z jakich czerpała muzyka europejska.
Zaproszenie Yaromyra Bozhenko można uznać za rodzaj symbolicznego powrotu do miejsca urodzenia polskiego kompozytora, do miejsca, gdzie zaczęła się jego twórcza droga.
Yaromyr Bozhenko wybrał utwory kompozytorów ukraińskich, takich jak: Barwinskyj oraz Lisenko, aby w dalszej części koncertu zachęcić publiczność do refleksji nad wpływem Tatr jako małej ojczyzny Szymanowskiego prezentując Mazurki z opusu 50. Młody pianista rozpocznie swój recital utworami Schuberta, a zakończy Sonatą Nr 7 op. 5 Brahmsa, co stanowić będzie nawiązanie zarówno do okresu berlińskiego Szymanowskiego, ale także do interpretacyjnych poszukiwań Bozhenki, ucznia klasy mistrzowskiej słynnego brytyjskiego pianisty Michaela Roll, w której znalazł swą muzyczną ojczyznę w kręgu niemieckiego romantyzmu.

Yaromyr Bozhenko należy do pianistów, którzy ciągle szukają nowych sposobów wyrazu i zaskakują odkrywczością.
Kształcił się w Szkole Muzycznej S. Krshelnytska, a następnie studiował w słynnej Lwowskiej Akademii Muzycznej, którą zakończył w roku 2002 dyplomem z wyróżnieniem. Dalsze studia podjął w Essen u Borysa Blocha, a obecnie jest uczniem Michaela Rolla. Liczne stypendia umożliwiły mu kursy mistrzowskie m.in. u Dina Ioffe (Tokio), S. Starr (Miami USA), R. Buchbinder (Bazylea). Jest laureatem licznych nagród – m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Młodych Pianistów W. Krajnews (Charków 1992); 2 nagroda Międzynarodowego Konkursu S. Ludkevych (Toronto 1995); 4 miejsce Międzynarodowego Konkursu im. Artura Rubinsteina (Bydgoszcz 1998); 1 Nagroda Międzynarodowego Konkursu „Yokosuko 2001” w Japoni.
O stylu jego gry najlepiej świadczy recenzja, jaka pojawiła się po jego z debiucie na najsłynniejszym festiwalu pianistycznym Europy – Ruhr Klavier Festival:

„Yaromyr Bozhenko, uczeń Borysa Blocha, swą grą dostarczył słuchaczom najgłębszych muzycznych przeżyć. W jego interpretacji Partity Bacha Nr 6 w tonacji E-moll każdy ton był w pełni wypracowany – muzyka Bacha ożyła w całej swej głębi i tajemniczości. W Reminiscencji Liszta na temat Don Juana artysta zaprezentował wspaniałą technikę. Ten prawie niemożliwy do zagrania utwór zabrzmiał w jego wykonaniu rewelacyjnie...”
Dagmar Schenk-Güllich „Neue Ruhr/Rhein Zeitung”

Na specjalny koncert w Zakopanem przybędzie zarówno 25 osobowa grupa studyjna z Niemiec, jak i goście z Ukrainy.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp jest bezpłatny!

Z poważaniem

Dipl-Ök. Adam Kempinski

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I