I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Koncert Chóru 730-lecia Kowalewa Pomorskiego
i Sichlańskich Regli

(16.06.2009) Anna Karpiel-Semberecka "W dniach 11-13 czerwca pod Giewontem na zaproszenie Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania gościł Chór 730–lecia z Kowalewa Pomorskiego, który można było usłyszeć podczas trzech koncertów w Murzasichlu i Zakopanem.
Chór 730-lecia Miasta Kowalewa Pomorskiego powstał we wrześniu 2004 roku przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Władysława Reymonta. Jego założenie było prezentem dla miasta z okazji jubileuszu 730–lecia nadania praw miejskich. Chór składa się z czterdziestu ośmiu osób w wieku od 10 do ponad 70 lat. Tworzą go amatorzy - urzędnicy, nauczyciele, dyrektorzy, studenci, uczniowie, rzemieślnicy, rolnicy i emeryci. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest znakomity muzyk i nauczyciel Mieczysław Domarecki. Na repertuar chóru składają się pieśni historyczne, patriotyczne, religijne i piosenki ludowe, między innymi takich kompozytorów, jak: Mozart, Beethoven, Verdi, Cezar Frank, Moniuszko. Chór utwory wykonuje a capella i z akompaniamentem fortepianu. Na swoim koncie ma już 70 koncertów w kraju i zagranicą. Chór zaprezentował się również przed Podhalańską Lokalną Grupą Działania, która w zeszłym roku odwiedziła w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Doliny Drwęcy. Spotkanie zaowocowało zaproszeniem chóru na Podhale.
Podhalańska Lokalna Grupa Działania, której prezesem jest Maciej Szostak, uczestniczy w programie LEADER+. Program ma na celu pobudzenie aktywności środowisk lokalnych i ich zaangażowanie w tworzenie oraz realizację zintegrowanych strategii rozwoju obszarów wiejskich. Koncentruje się na rozwoju turystyki, ochronie i promocji środowiska naturalnego, krajobrazu i zasobów historyczno-kulturowych, popularyzacji lokalnych produktów regionalnych podejmując działania informacyjne i edukacyjne. Ważnym elementem jest nawiązywanie współpracy z innymi Lokalnymi Grupami Działania. Owocem współpracy Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania z Gminą Kowalewo Pomorskie jest cykl koncertów chóru.
Podczas koncertu w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem przed gośćmi z Kowalewa zaprezentował się zespół Sichlańskie Regle z Murzasichla. Zespół rozpoczął swoją działalność w 1987 r. wraz z założeniem oddziału Związku Podhalan w Murzasichlu. Jego kierownikiem jest obecnie Maciej Łukaszczyk-Kubik. Zespół liczy ok. 28 członków w wieku od 8 do 15 lat. Występują oni regularnie na festynach organizowanych w gminie Poronin oraz biorą udział w przeglądach zespołów regionalnych."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I