I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Będą pieniądze na usuwanie szkód popowodziowych

(29.07.2008) Piotr Kyc:  "Woda w rzekach południowej Polski opada. Widmo większego kataklizmu zostało zażegnane. Krótkotrwałe, intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowną powódź w wielu miejscowościach małopolski, gdzie w celu przywrócenia normalnej komunikacji potrzebna jest szybka pomoc rządu. Samorządy, które terminowo, tzn. natychmiast oszacowały straty mogły liczyć na finansowe wsparcie.
Udzielić pomocy – taki był cel spotkania wicepremiera Grzegorza Schetyny i wojewody małopolskiego Jerzego Millera z samorządowcami, jakie odbyło się w dniu 28 lipca w siedzibie Starosty Powiatu Tatrzańskiego w Zakopanem. Na spotkanie przyjechało kilkudziesięciu wójtów i starostów z terenów objętych klęską żywiołową.
Wicepremier przekazał samorządowcom z Podhala promesy, czyli zapewnienia o przyznaniu pieniędzy na likwidację szkód popowodziowych. Wojewoda małopolski Jerzy
Miller obiecał, że pieniądze trafią do samorządów w sierpniu. Małopolska z rezerwy budżetu państwa otrzymała 20 milionów złotych. Połowę kwoty – 10 milionów otrzymał powiat nowotarski. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę nowego mostu i naprawę zniszczonej drogi do Nowej Białej. Kwota 20 milionów, przy zniszczeniach oszacowanych na 160 milionów to niewiele, ale w wielu przypadkach przyznanie kilkuset tysięcy umożliwi gminom rozpoczęcie procedur przetargowych na najpilniejsze prace.
Woda opadła. Pozostał straty, których w wielu przypadkach się już nie odrobi - zmienione koryta rzek, podmyte brzegi i „zabrane" spore kawałki terenu. Po dramatycznych wydarzeniach zostanie wspomnienie ludzkiej solidarności a z tymi, których bezpośrednio dotknął kataklizmy pozostanie strach przed kolejną wielką wodą. Kto to przeżył, ten wie, że poczucie zagrożenia zostaje w świadomości przez lata."

 

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I