I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Pamiątki po Janie Krzeptowskim Sabale
w zbiorach etnograficznych Muzeum Tatrzańskiego

(24.10.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W Sabałówce na Starych Krzeptówkach odbyło się ostatnie spotkanie Sabałowego Casu. W tym roku cykl imprez pod tą nazwą upamiętniający 200. rocznicę urodzin legendarnego muzykanta, gawędziarza i myśliwego Jana Krzeptowskiego Sabały został zorganizowany przez Urząd Miasta Zakopane, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz Iwonę i Romualda Szczepaniak - Krupowskich, a patronatem medialnym objął go Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.
Posiady w Sabałówce z góralską muzyką i poczęstunkiem poświęcone były
pamiątkom po Janie Krzeptowskim Sabale zgromadzonym w zbiorach etnograficznych Muzeum Tatrzańskiego. Prezentację multimedialną na ten temat przygotowała Anna Kozak, a w zastępstwie przedstawiła ją  prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Agata Nowakowska-Wolak z pomocą Wojciecha Szatkowskiego. Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił Krzysztof Trebunia Tutka z uczniami Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka".
W dziale etnograficznym Muzeum Tatrzańskiego znajduje się 16 eksponatów będących pamiątkami po Sabale, nie licząc dokumentów, fotografii i rysunków znajdujących się w archiwach. My skupimy się dziś na pamiątkach rzeczywistych i namacalnych, które mówią nam bardzo dużo o Sabale. Wszystkie były jego własnością, a niektóre zostały nawet przez Sabałę wykonane. Kilka z tych przedmiotów  ma charakter niepowtarzalny i nie mający w zbiorach sobie równych - wyjaśniała Agata Nowakowska-Wolak. Wśród zaprezentowanych przedmiotów znalazła się cucha, mosiężna spinka, karple - czyli przyrząd ułatwiający chodzenie po śniegu, nóż zbójnicki, woreczek na śrut, pistolet, dzwonek owczy, manierka, torba myśliwska z przypiętą odznaką przewodnicką oraz złóbcoki."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I