I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Koncert – „Samba Sikoreczka"

(02.01.2008) Piotr Kyc: "Pośród świąteczno – noworocznego gwaru, jaki można słyszeć w ostatnich dniach roku pod Giewontem można się zagubić estetycznie. Dla każdego coś „:miłego" z przewagą rytmów disco. Ogólnie mówiąc - króluje muzyka taneczna. Zupełni inną muzyką ugościł słuchaczy w ostatni piątek 2007 roku zakopiańczyk Jerzy Filar , który dał pełen uroku koncert w DW „Hyrny". Jurek działalność artystyczną rozpoczął w Młodzieżowym Domu Kultury "Jutrzenka" w Zakopanem, w latach 60-tych założył zespół Big-Beat'owy "Vines". Przed maturą związał się z zakopiańsko-krakowskim zespołem "Konsolidacja Zakopane" grającym muzykę z pogranicza jazzu. Podczas studiów, w latach 70-tych grał w zespole AST WAT na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. W tym też czasie wraz z grupą Przyjaciół założył zespół Nasza Basia Kochana, którego był głównym kompozytorem, wykonawcą piosenek do słów Jacka Cygana jak również swoich.
Piosenki autorstwa Jurka Filara wielokrotnie wykonywane były na Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, m.in. przez zespoły: Nasza Basia Kochana, Wały Jagielońskie oraz piosenkarzy: Grażynę Łobaszewską ("Za szybą"), Ewę Bem, Marylę Rodowicz ("Jola Ola", "Listopady liści"), Janusza Rewińskiego ("Stary star"), Jacka Cygana, Jean'a Piervon z Francji.
JUREK FILAR brał również udział w wielu programach kabaretowych, m.in. - "Rewa śpiewa" - show Janusza Rewińskiego - emitowany przez Pr. 1 TVP oraz TV Poznań; - "Kabaret Pigwa Show" - program Bronisława Opałko; - od 1999 do 2006r. na stałe współpracował z panią Hanką Bielicką, prowadząc kabaretony pt."Wizyta starszej Hani" na terenia całego kraju w Domach Kultury i w plenerach - wielokrotnie emitowane przez Pr. 2 TVP.
JUREK FILAR jest animatorem ruchu piosenek ludowych i folkowych. Współpracował w swoim mieście Zakopanem z Festiwalem Piosenki Ziem Górskich. Organizował i prowadził Klub Festiwalowy, na którym spotykały się na biesiadach muzycznych kapele i artyści z gór całego świata. Od wielu lat prowadzi stałą działalność artystyczną. Na stałe
współpracuje z autorem tekstów Jackiem Cyganem. Piosenki autorstwa obu Panów publikowane są na antenach Polskiego Radia i Telewizji oraz wydawane na płytach. JUREK FILAR od połowy lat 70-tych do chwili obecnej brał udział w wielu programach radiowych i telewizyjnych, m.in. - Studio 2 - pr. 2 TVP; - Tylko w niedzielę - pr. 1 TVP - Telewizja Młodych; - Studio Lato 86; - Kawa czy Herbata (wielokrotnie); - Ziarno (program redakcji katolickiej); - TV Polonia (program autorski); - Jurek Filar u siebie - program autorski w Zakopanem; - Kocham Góry - program autorski z twórcami na Podhalu; - Koncert Nasza Basia Kochana i Przyjaciele - pr. 1 TVP; - Od Przedszkola do Opola z udziałem Jurka Filara - TVP 1; - Śpiewające Fortepiany z udziałem Jurka Filara - TVP 1. JERZY FILAR posługując się gitarą, harmonijką ustną i swoim specyficznym, nieco chrapliwym głosem, potrafi wydobyć niezwykłą głębię z tekstów swoich i Jacka Cygana. Osobowość sceniczna, duże poczucie humoru, niezwykła wokalistyka - to cechy sukcesu jego koncertów. Wywodząc się jednak z nurtu piosenki autorskiej ceni sobie głównie bezpośredni kontakt z publicznością, spontaniczne i wspólne śpiewanie.

Nie zabrakło wspólnego śpiewania i na ostatnim zakopiańskim koncercie Jurka Filara. Śpiewany repertuar, to w dużej mierze piosenki z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Doprawdy trudno znaleźć dla ich wykonywania lepsze miejsce niż kawiarnia w DW' HYRNY". Jest to miejsce kultowe, gdzie w owych latach rzesze zakopiańczyków chodziły na dyskoteki, czy „studniówki". Na pocieszenie informuję „weteranów", że czas w tym miejscu stanął. Lusterka na ścianach, sufit ze sklejki i wmurowane w ścianę butelki po winie ( jak głosiła fama – po J-23 skonsumowanym podczas ciężkich prac wykończeniowych) – to tam nadal jest!!!

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I