I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Uroczysta Sesja Rady Miasta

(12.06.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "Głównym punktem programu tegorocznych VII Dni Zakopanego była Uroczysta Sesja Rady Miasta, która 10 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki zgromadziła nie tylko radnych i władze miasta, ale także licznych mieszkańców oraz delegacje z miast partnerskich - Sopotu i Wysokich Tatr. Sesja została poświęcona 20-tej rocznicy pierwszych wolnych wyborów i odbyła się w scenerii wystawy "4 czerwca 1989", którą otwarto tego samego dnia.
Jubileusz był okazją do wspomnień ważnych dla losów naszej ojczyzny wydarzeń sprzed 20 lat, a także do uhonorowania kilkudziesięciu członków Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Otrzymali oni Honorowe Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane. Tradycyjnie wręczono także Doroczne Nagrody Burmistrza. Ich laureatami zostali - artysta plastyk Barbara Stefanik, lekarz, przewodniczący Zarządu Tatrzańskiej Fundacji Pomocy Społecznej w Zakopanem Jan Ustupski oraz
działacz górski i sportowy Ryszard Drągowski.
Sesję uświetnił wykład Stanisława Żurowskiego, posła na sejm X i I kadencji, wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 1997 - 2001, zatytułowany "Pierwsze wolne wybory '89 - refleksje po 20 latach". Stanisław Żurowski nawiązywał przede wszystkim do tego, co działo się w zakopiańskiej Solidarności. To był sukces nas wszystkich, którzy się tutaj zaangażowali, a było nas mnóstwo. 4 czerwca to dzień absolutnej wiktorii. Dane nam było coś, czego poprzednie pokolenia przeżyć nie mogły. Skorzystaliśmy z szansy, którą dała nam Opatrzność - mówił Stanisław Żurowski, podkreślając, że wreszcie możemy świętować dzień zwycięstwa, a nie rocznicę klęsk.
Barbara Tarnowska oraz Maciej Krupa, nagrodzeni członkowie Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", apelowali o pamięć o zasługach pozostałych osób, które również przyczyniły się do  zwycięstwa Solidarności w 1989 r. w Zakopanem. Maciej Krupa odczytał długą listę ówczesnych działaczy.
Głos podczas sesji zabrali także m. in. poseł Andrzej Gut-Mostowy, burmistrz Janusz Majcher, burmistrz Sopotu Jacek Karnowski, ks. dziekan Stanisław Olszówka oraz Władysław Skalski.
Sesję zakończył spektakl "Trudne drogi do wolności. Historia Polski w poezji Jacka Kaczmarskiego" w wykonaniu uczniów z Gimnazjum nr 2 im. ks. Józefa Tischnera, a  w reżyserii Aleksandry Łakomik."

Honorowe Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane otrzymali:

PARLAMENTARZYŚCI WYBRANI 4 CZERWCA 1989

SENAT
ZOFIA KURATOWSKA (+)
KRZYSZTOF PAWŁOWSKI

SEJM
WŁADYSŁAW SKALSKI
STANISŁAW ŻUROWSKI

CZOŁOWI DZIAŁACZE OCHOTNICZEGO SZTABU WYBORCZEGO
KOMITETU OBYWATELSKIEGO „SOLIDARNOŚĆ” W ZAKOPANEM

JANINA GOŚCIEJ przewodnicząca
JERZY ZACHARKO wice przewodniczący
MACIEJ KRUPA sekretarz
WOJCIECH MRÓZ rzecznik prasowy

JACEK ALBRECHT
JÓZEF BACHLEDA
HANNA BŁASZCZYK-ŻUROWSKA
JOACHIM BRZOZOWSKI
WŁODZIMIERZ CICHOCKI
BOGDAN DĘBSKI
ANNA GÓRSKA-GRZEGORCZYK
ZDZISŁAW IGNACOK (+)
MAŁGORZATA JANICKA i BARTEK TRACEWSKI
JERZY JURECKI
JÓZEF KASPRUŚ (+)
ADAM KITKOWSKI
BARBARA (+) i STANISŁAW KOJEROWIE
MACIEJ KROKOWSKI
MARIA KRUPA
BEATA ŁUKOWICZ
WACŁAW MARTYNIAK
LUŃKA PACUŁA
HALINA PIEKACZ
MACIEJ PINKWART
KRYSTYNA RYNKOWSKA
RAJMUND STARZYK
FRANCISZEK SICHELSKI
BARBARA TARNOWSKA

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I