I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
GRINDBOX SKATE JAM 2009

(25.08.2009) Urszula Zelek: "W niedzielę 16 sierpnia na skateparku przy Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej odbyły się zawody deskorolkowe Grindbox Skate Jam 2009. Dopisała wspaniała pogoda i atmosfera. Zawody pierwotnie miały się odbyć 21 czerwca w ramach Międzynarodowego Dnia Deskorolk, niestety fatalna wówczas pogoda przeszkodziła organizatorom w przeprowadzeniu imprezy.
Głównym organizatorem zawodów był sklep Grindbox Skate Shop z Zakopanego, który już niejednokrotnie w zakopiańskim skateparku organizował mniejsze czy też większe zawody, ale zawsze cieszące się dużą popularnością wśród młodzieży. Zawody udało się przeprowadzić również dzięki wsparciu Urzędu Miasta Zakopane, Stowarzyszenia Osób Pozytywnie Myślących „KONKRET” oraz dużej pomocy cukierni „Samanta”, a także Hurtowni „Brutal” i Firmie „Solo”. Na zawodach obecny był Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher.
Na tegoroczny zawodach zaprezentowano bardzo wysoki poziom jazdy na deskorolce. Na imprezę zjechali znani deskorolkowcy z różnych miast Polski, którzy pojawiają się na zawodach w całym kraju. Ogólnie we wszystkich konkurencjach startowało ponad 40 osób. Rozegrano trzy różne konkurencje.
Na początku wystartowali najmłodsi uczestnicy konkurując w tzw. „Gra w Skate” . W tej konkurencji startowało 22 młodych uczestników, w wieku do 15 lat. Najmłodszymi zawodnikami byli: Szymon Ostrowski (lat 9) a także Jasiu Rajtar i Damian Nikliński (oboje lat 10). Zwycięzcą „Gry w skate” został Zakopiańczyk - Paweł Winiarski (lat 15), który niedawno wygrał zawody w tej konkurencji w Piwnicznej, zaraz po nim uplasował się reprezentant Mielca Tymek Klara (lat 14). Trzecie miejsce natomiast przypadło dla dziesięciolatka - Damiana Niklińskiego z Zakopanego. Warto dodać, że w zawodach brała udział jedyna dziewczyna - Natalia Obrzut, która bardzo dobrze radziła sobie w zawodach i przeszła nawet do półfinału. Wszyscy zostali nagrodzeni nagrodami od sponsorów. Dodatkowo Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Edukacji ufundował nagrodę dla najmłodszego zawodnika, czyli dziewięciolatka Szymona Ostrowskiego.
Następną rozgrywaną konkurencją był „SKATE JAM” czyli przejazdy deskorolkowców po dowolnych przeszkodach w skateparku. Tutaj brało udział 20 osób, a startować mogli wszyscy niezależnie od wieku. Ta część była bardzo widowiskowa, zakończona wspaniałymi finałami. Pierwsze miejsce zdobył Andrzej Podsiadło z Zakopanego, który na swoim koncie ma już wiele wygranych w całym kraju. Zaraz za nim uplasował się „wysoko latający” Michał Świerkosz z Nowego Targu, a na trzecią nagrodę otrzymał Marcin Gocał z Zakopanego. Czwarte i piąte miejsce przyznano kolejno: Wojtkowi Kirykowi - reprezentantowi Rudawy, a zaraz po nim był młodziutki, dwunastoletni Szymon Rzankowski z Zakopanego. Wręczenie nagród odbyło się przy udziale Burmistrza Miasta Zakopane – Janusza Majchra.
Trzecią częścią imprezy był „Contest na mini rampie”. Po raz pierwszy w historii rozgrywanych zawodów w Zakopanem odbyły się konkurencje na ostatnio bardzo popularnych przeszkodach - rampach. Pierwsza część zawodów została przeprowadzona na mini rampie (najnowszym nabytku w zakopiańskim skateparku). Druga natomiast odbyła się na większej rampie, gdzie przeprowadzono finały oraz „Best trick”. Ta część zawodów przyniosła wiele emocji i niezapomnianych wrażeń. W konkurencji tej zdecydowanie dominowali reprezentanci Chrzanowa i Zakopanego. Pierwszą nagrodę otrzymał Wojtek Kulczyk z Chrzanowa, drugie miejsce przypadło dla Marcina Gocała z Zakopanego, a trzecie dla Patryka Nowaka - również z Chrzanowa. Przyznano także czwarte miejsce, które a zajął Maciek Rzankowski (Zakopane).
Na sam koniec zawodów rozegrano „Best Trick” czyli konkurs na najlepszy trick na rampie. Tutaj walka była niesamowicie trudna, gdyż zawodnicy reprezentowali naprawdę wysoki poziom. Po burzliwych naradach sędziów nagrodę za Best Trick przyznano Marcinowi Gocałowi z Zakopanego. Dodatkowo za „Konkretny trick” nagrodzono statuetką Mariusza Zielonkę z Nowego Sącza. Nagroda ta ufundowana została przez Stowarzyszenie Osób Pozytywnie Myślących „KONKRET”. W zawodach na rampie startowało 15 osób a najmłodszymi zawodnikami tej konkurencji byli: Maciek Filipowski (11 lat), Kuba Szadkowski i Szymek Rzankowski (12 lat) – wszyscy z Zakopanego.
Imprezę udało się zorganizować dzięki pomocy wielu ludzi. Na czas zawodów przyjechał profesjonalny komentator imprez deskorolkowych Maciek Heczko z Krakowa, sędziami byli deskorolkowcy z firmy ALTRAMPS, znany fotograf deskorolkowy Tomek Brzozowski oraz reprezentant firmy deskorolkowej Trash – Mirek Stanek. Sędziami byli także: Jarek Kozak z Warszawy oraz Grzesiek Marchlewski z Torunia, którzy specjalnie na tę okazje przyjechali do Zakopanego. Oprawę muzyczną przez cały czas imprezy zapewnił klub Ampstrong. Opiekę medyczną oraz przenośną toaletę na czas zawodów zagwarantował Urząd Miasta Zakopane, obecna była również Straż Miejska. Poczęstunek dla startujących przygotowała natomiast cukiernia Samanta. Zawodnicy otrzymali nagrody od różnych firm deskorolkowych, którzy podarowali nagrody. Specjalną nagrodę ufundował także Yurta Bar Kuźnice. Stowarzyszenie „Konkret” podarowało również organizatorom imprezy – właścicielom sklepu Grindbox statuetkę w geście uznania za zaangażowanie w zakopiański sport deskorolkowy.
Warto dodać, że wielu zakopiańskich deskorolkowców osiąga sukcesy w zawodach ogólnopolskich jak i za granicą. W czołówce plasuje się między innymi 18-letni Andrzej Podsiadło, który w zawodach zdobył pierwsze miejsce w kategorii „SKATE JAM” . W Zakopanem świetną formę reprezentują także: Marcin Gocał (na zakopiańskich zawodach zdobył aż trzy nagrody w różnych konkurencjach), Maciek Rzankowski, Radomił Gomółka, Jurek Golaszewski, Mateusz Mróz i wielu innych. Niejednokrotnie zdobywali oni bardzo dobre wyniki w zawodach ogólnopolskich reprezentując tym samym nasz region.
Zawody pokazały, że dobry, profesjonalny skatepark w tym mieście to priorytet. Korzysta z niego bardzo duża liczba dzieci oraz młodzieży i to nie tylko z samego Zakopanego. Deskorolka to wspaniały sposób na aktywne spędzanie czasu, tym bardziej dla tych, którzy z różnych względów nie wyjeżdżają na wakacje. Podczas zawodów można było także złożyć podpis pod petycją w sprawie budowy w przyszłości profesjonalnego skateparku w Zakopanem. Miejmy nadzieję, że kiedyś taki powstanie w Zakopanem, ponieważ korzysta z niego nie tylko zakopiańska młodzież, ale także turyści."
Organizator: Rafał Jabłoński-Zelek (Sklep Grindbox Skate Shop)

Foto-relacja (zdjęcia Paulina Rzankowska):

Foto-relacja (zdjęcia Rafał Jabłoński-Zelek):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I