I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Ceramiczne malarstwo i rzeźba
Paula Solańska

(07.06.2009) W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem otwarta została niezwykle ciekawa wystawa prac wykonanych w trudnej i wymagającej technice - Ceramiczne malarstwo i rzeźba Pauli Solańskiej. Artystka z tej okazji otrzymała nagrodę od Burmistrza Miasta Zakopane, którą w jego imieniu wręczyła  dyrektor galerii Anna Zadziorko oraz przewodniczący Komisji Kultury radny Maciej Wojak.
Wystawa zawiera prace artystki z ostatnich czterech lat. Są to obrazy, rzeźby oraz prace na pograniczu rzeźby i instalacji. Wszystkie związane z ceramiką, wypalane w temperaturze powyżej 950 st., szkliwione, niekiedy łączone z innymi materiałami. Ich tematyka dotyczy kobiecości, czasu, archetypów. Artystkę interesuje odkrywanie i zgłębianie natury człowieka, demaskowanie naszej kondycji we współczesnym świecie, ale z całym bagażem i zarazem bogactwem przeszłości jaką w sobie nosimy. Jest to wystawa ukazująca oblicze współczesnej ceramiki, zwanej także konceptualną.

Paula Solańska urodziła się w Zakopanem w 1981 r. W 2004 r. ukończyła Europejską Akademię Sztuk w Warszawie, uzyskując dyplom z projektowania graficznego (w pracowni prof. Mieczysława Wasilewskiego) oraz aneks z grafiki warsztatowej i sztuki użytkowej (ceramika). Jest też absolwentką studiów podyplomowych na ASP w Krakowie ('07). Od 2006 r. członek ZPAP. Artystka zajmuje się głownie ceramiką artystyczną, instalacją, prowadzi także warsztaty ceramiczne. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych min. w VIII Międzynarodowym Festiwalu Książki Artystycznej (Łódź '07), VIII Międzynarodowym Biennale Ceramiki (Warszawa '08), Nowych Obliczach Ceramiki (Otwock '08) czy I Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym (wyróżnienie od Fundacji Edukacyjno-Artystycznej ,,a love supreme", Zakopane '09). Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Roku ZPAP (statuetka Halna) za prace prezentowane na wystawach w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, w roku 2006 i 2007. Prace artystki były prezentowane także w Anglii, Irlandii i Niemczech.
Wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem można oglądać do 28 czerwca.

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I