I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
75 lat Szkoły na Wilczniku...

(05.06.2008) Anna Karpiel: "We wtorek zakopiańska Szkoła Podstawowa nr 1 im. Heleny Marusarzówny świętowała swój jubileusz. Szkoła na Wilczniku istniej już 75 lat. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Najświętszej Rodziny, następnie odbyła się uroczysta akademia z udziałem przedstawicieli władz, byłych i obecnych nauczycieli oraz pracowników szkoły, wybitnych absolwentów, a także delegacji z zaprzyjaźnionej szkoły im. Heleny Marusarzówny w Woli Podgórskiej.
Dyrektor Janusz Świerk przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii szkoły oraz nazwiska zasłużonych dla jej działalności osób. Kwiaty i podziękowania otrzymali emerytowanych nauczycieli, którzy przybyli na uroczystość. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych.
Uczniowie pod okiem swoich nauczycieli przygotowali ciekawy i różnorodny program artystyczny, na który złożyła się recytacja poezji, występ grupy wokalnej, zespołu góralskiego oraz pokaz taneczny. Można było również podziwiać jubileuszową wystawę i multimedialne prezentacje obrazujące historię szkoły oraz jej patronki, a także sukcesy i osiągnięcia uczniów.
Szkoła na Wilczniku przed wojną nosiła numer 3, rozpoczęła ona swoją działalność w zimie 1932 r., kiedy to młodzież męska z zatłoczonego budynku szkoły przy ulicy Nowotarskiej przeniosła się na Wilcznik do nowowybudowanego gmachu. W 1933 r. dołączyły tam również dziewczęta. Szkołą kierował początkowo Józef Łukasiewicz, a następnie Waleria Synowcówna. W 1934 r. nowym kierownikiem został wybitny pedagog i działacz społeczny Stanisław Mróz. Szkoła rozwijała się i stała się wkrótce ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i oświatowego. Podczas wojny budynek zajęli Niemcy. Dopiero po jej zakończeniu na Wilczniku znów otworzono szkołę, tym razem nadano jej numer 1. W 1960 r. ukończono jej rozbudowę, a w 1971 r. otrzymała ona imię Heleny Marusarzówny – narciarki i kurierki, która została zamordowana przez hitlerowców w wieku 23 lat."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I