I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Łyżwiarstwo szybkie – co nowego?

(30.01.2009) Szymon Kocel: "Sezon łyżwiarski 2008/2009 w pełni. Zakopane może pochwalić się wspaniałym, sztucznie mrożonym torem lodowym, na którym już bite są kolejne rekordy. Tor lodowy oddany został do użytku pod koniec 2008 roku, a jego uroczyste otwarcie nastąpiło podczas Pucharu Tatr. I jak zgodnie przyznano, tor został zbudowany w błyskawicznym tempie, co pozwoliło rozegrać wiele imprez, a przed nami najważniejsza impreza sezonu łyżwiarskiego w Zakopanem – Mistrzostwa Świata Juniorów Łyżwiarstwie Szybkim w dniach 19 – 22 lutego 2009r.
Na podkreślenie zasługuje fakt, iż zakopiański tor lodowy jest do dyspozycji zarówno łyżwiarzy, jak i wszystkich mieszkańców i gości.
Trwający sezon łyżwiarski 2008/2009 jest dla zakopiańskich panczenistów udany. 29 października 2008r. czwarty raz z rzędu drużyna AZS AWF Zakopane w składzie: Dariusz Stanuch, Konrad Niedźwiedzki, Sebastian Druszkiewicz zdobyła złoto i tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Bardzo dobre starty na zawodach rangi międzynarodowej zaliczył Konrad Niedźwiedzki. Podczas rozegranych w dniach 17 – 18 stycznia 2009r. w Zakopanem zawodów – Mistrzostw Polski na dystansach wspaniale zaprezentowali się zakopiańscy łyżwiarze, co obrazuje poniższe zestawienie:


Wielobój kobiet:
1. Luiza Złotkowska  (AZS Zakopane)  
2. Natalia Czerwonka (MKS Cuprum Lubin)  
3. Ewelina Przeworska (KS Orzeł Elbląg)  
4. Aleksandra Goss (WTŁ Stegny)   
5. Magdalena Gołębiewska (RKS Marymont)  
6. Magdalena Borek (IUKS 9 Tomaszów M.)  

Wielobój mężczyzn:
1. Sławomir Chmura (MKS-MOS)               
2. Witold Mazur (SKŁ Górnik Sanok)               
3. Jan Szymański (RKS Marymont)            
4. Sebastian Druszkiewicz (AZS Zakopane)   
5. Zbigniew Bródka (KS AZS Opole)    
6. Dariusz Stanuch  (AZS Zakopane)         

Klasyfikacja młodzieżowa MP w wieloboju :
kobiety:
1. Luiza Złotkowska  (AZS Zakopane)  
2. Natalia Czerwonka (MKS Cuprum Lubin)  
3. Ewelina Przeworska (KS Orzeł Elbląg)  
mężczyźni:
1. Jan Szymański (RKS Marymont)                
2. Sebastian Druszkiewicz (AZS Zakopane)       
3. Dariusz Stanuch  (AZS Zakopane)      

Na szczególne wyróżnienie zasługuje postawa Dariusza Stanucha, który w klasyfikacji Mistrzostw Polski w wieloboju znacznie wyprzedził kolegów z kadry narodowej, poprawiając swój rekord życiowy na dystansie 10 000 metrów o blisko 20 sekund.
Z Dariuszem STANKIEM Stanuchem rozmawiał Szymon Kocel – Wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Oddział Zakopane:

Gratulacje. To, co robisz jest nie małym wyczynem. Pobić rekord życiowy na 10 000 metrów o blisko 20 sekund, to jest coś. Chyba się nie mylę?
Dziękuję! Tak, to prawda. Udało mi się przejechać ten dystans wyjątkowo dobrze, co pozwoliło mi w końcowej klasyfikacji zająć wysokie 6 miejsce oraz wywalczyć brązowy medal, podobnie jak przed rokiem, w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.
Tym bardziej się cieszę ponieważ borykałem się z chorobą, a tu taki wynik! Byłem bardzo mile zaskoczony.


Jak oceniasz trwający ciągle sezon 2008 / 2009?
Nie chcę go jeszcze podsumowywać, bo ciągle trwa i wiele może się zdarzyć, ale jak do tej pory nie mogę narzekać i na pewno mogę być zadowolony.

Jak się jeździ na nowym torze lodowym?
Dawno na to czekałem, by móc bez żadnych przeszkód trenować w Zakopanem.
Tor spisuje się bardzo dobrze i wiele osób go chwali. Osobiście jeździ mi się bardzo dobrze. Jest nieźle przygotowany i momentami bardzo szybki. Oprócz tego jest jednym z najszerszych torów na świecie. A to jego dodatkowy atut.


Rok temu postawiłeś sobie pewne cele do realizacji na ten sezon. Rekordy życiowe, Mistrzostwa Polski, etc. Z całą odpowiedzialnością muszę przyznać, że realizujesz te cele perfekcyjnie. Jak to skomentujesz?
Zawsze mam jakieś założenia na nowy sezon i staram się je wypełniać. W pewnej części już je realizuję. Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec moich możliwości.

Twoja determinacja, wola walki, spokój i opanowanie, chęć zdobywania wiedzy zrodziła coś pięknego, co jest według mnie pewnym ukoronowaniem Twojej ciężkiej pracy. Zdobyłeś, co jest sporym wyzwaniem, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok akademicki 2008/2009 za wybitne osiągnięcia sportowe. Zdajesz sobie sprawę, że jesteś jednym z najlepszych w Polsce?
Bardzo ucieszyłem się, jak dostałem informację o przyznaniu stypendium Ministra. Byłem jedną z 6 osób z AWF Kraków, które uzyskały to wyróżnienie. Teraz widzę, że moja ciężka praca nie idzie na darmo. To jeszcze bardziej motywuje mnie do dalszej pracy. Cieszę się, że mój wysiłek został doceniony i nagrodzony.

Z tego, co pamiętam, to marzyłeś po cichu o stypendium Ministra, prawda?
Tak. Bardzo chciałem je otrzymać, choć zdawałem sobie sprawę, że nie będzie łatwo. Dostają go najlepsi i mnie się udało. To bardzo ułatwi moją sytuację finansową, bo wydatki są duże, a jak wiesz spędzając tyle czasu na treningach i obozach nie jestem w stanie podjąć się jakieś pracy. Nie mogę też całe życie opierać się wyłącznie na rodzicach, choć i tak dużo mi pomagają. Mogę teraz spokojnie zająć się treningiem.

Mamy luty. Co jeszcze Cię czeka? O czym jeszcze marzysz w tym sezonie?
Jest jeszcze kilka ciekawych i pełnych wyzwań wyjazdów. Najważniejszym jest Uniwersjada w Chinach. Nie ukrywam, że bardzo mi zależy na udziale w tych zawodach. Jest spora szansa, ale czas pokaże.

Myślę, że jest jeszcze jedna rzecz, która dla każdego sportowca zdaje się być bardzo ważna. Wielu młodych, zdolnych sportowców, w kwestii zakupu choćby ubrań sportowych, zdana jest na siebie i rodziców. Tobie się udało. Twoim indywidualnym sponsorem została firma JMP SPORTS WEAR ® z Szaflar.
Tak. Dowiedziałem się o chęci współpracy sponsorskiej z Firmą JMP i byłem mile zaskoczony. Sponsoring Firmy JMP w postaci ubrań bardzo mnie ucieszył, tym bardziej, że jest to mój pierwszy tak poważny sponsor i ceniony producent markowej odzieży sportowej. Jest to z pewnością znaczna pomoc ze strony Firmy, która ułatwi mi dalsze zmagania z niełatwym sportem. Ufam, że nasza współpraca będzie długotrwała i przyniesie korzyści obu stronom.
Warto nadmienić, że Firma JMP SPORTS WEAR ® z Szaflar posiada dobrą renomę na terenie Polski, w szczególności wśród klubów i szkółek narciarskich, obsługi wyciągów narciarskich (Harenda, Wierchomla, Jaworzyna Krynicka, Świeradów Zdrój, Czarna Góra oraz wiele innych) oraz dużych firm, z którymi współpracuje od lat, np. Grupa Żywiec (tu akcja „Żywiec na śniegu”), Tymbark, Żywiec Zdrój itd. Od kilku lat również JMP szyje odzież dla Polskiej Akademii Nauk, dla pracowników naukowych przebywających na Spitzbergenie, gdzie panują ekstremalne warunki. Współpracuje również z firmami na terenie Europy.

Kiedyś wysłałem Ci takie zdanie: ”Bóg jest tym bliższy człowiekowi, im trudniejsza jest Jego droga”. Muszę przyznać, że odwaliłeś kawał dobrej roboty. Przed Tobą jeszcze wiele do zrobienia, ale jedno jest pewne, Bóg w Twoim przypadku jest na wyciągnięcie ręki. Nie sądzisz?
Zgadza się! Jestem przekonany, że Bóg jest i będzie ze mną. Nie ważne, co nas czeka w życiu i jaką drogą będziemy musieli iść. On nas nigdy nie opuszcza! Wiem to. Jest tym bliższy człowiekowi, im trudniejsze są jego zmagania z codziennymi przeciwnościami. Tak, jak powiedziałeś, jest na wyciągniecie ręki, ale to od nas zależ, czy to wykorzystamy i będziemy chcieli podać Mu swoją rękę.

Życzę Ci Bracie, by końcówka sezonu była, no właśnie jaka?
Nie mniej udana, jak początek sezonu, a może jeszcze lepsza, z jakąś miłą niespodzianką.

Zatem tego Ci życzę. Każdy dzień niech będzie jeszcze lepszy od poprzednich, w myśl naszej zasady: ”Wczoraj do Ciebie nie należy. Jutro jest niepewne... Tylko dziś jest Twoje"
Dziękuje pięknie. Tego się trzymajmy! Pozdrawiam serdecznie i zapraszam wszystkich na tor lodowy w Zakopanem na obiektach COS."

Kontakt:
d.stanuch@op.pl
kocel@op.pl 

Sponsor:
JMP SPORTS WEAR, 34 – 424 Szaflary, ul. Orkana 44d,
tel. 018 27 54 255, biuro@jmpsport.com.pl

 


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I