I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Opłatek Związku Sybiraków

(15.01.2008) Anna Karpiel: "W minioną sobotę członkowie zakopiańskiego oddziału Związku Sybiraków po raz dziewiętnasty spotkali się na wspólnym opłatku w domu parafialnym przy kościele Najświętszej Rodziny. Wcześniej podczas mszy św. w Starym Kościele przy ul. Kościeliskiej, którą odprawił ks. dziekan Stanisław Olszówka, modlili się za zmarłych i żyjących członków stowarzyszenia.
Prezes Związku Sybiraków w Zakopanem Krystyna Wilczyńska na wstępie przybliżyła historię zakopiańskiego oddziału, który powstał tu 11 kwietnia 1989 roku. Obecnie oddział skupia 63 członków – Sybiraków i członków ich rodzin mieszkających w Zakopanem i okolicy, ale również w Nowy Targu, Rabce, Szczawnicy, Jordanowi i Suchej Beskidzkiej. Nie wszyscy mogli przybyć na spotkanie, by złożyć sobie świąteczne i noworoczne życzenia, ale w opłatku uczestniczyło kilkadziesiąt osób, wśród nich także przedstawiciele innych organizacji kombatanckich - Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Związku Kombatantów RP.
Z Sybirakami już po raz dziewiętnasty modlił się i dzielił opłatkiem ks. Dziekan Stanisław Olszówka. Prezes Krystyna Wilczyńska przekazała na jego ręce wspomnienia z Syberii autorstwa siostry Marii Teresy Jasionowicz, które wzbogacą parafialną bibliotekę.
Podczas spotkania, wspominano tych, którzy odeszli. W sposób szczególny wspominano zmarłych w grudniu w 2007 r. - Ryszarda Reiffa, wieloletniego prezesa Zarządu Głównego i współzałożyciela reaktywowanego w 1989 r. Związku Sybiraków oraz kpt. Stefana Przybylika, żołnierza Armii gen. Andersa, Cichociemnego Spadochroniarza Armii Krajowej, odznaczonego orderem  Virtuti  Militari, jednego z inicjatorów powołania Związku Sybiraków w Zakopanem."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I