I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Międzynarodowe Warsztaty Syria-Polska
wizyta w Zakopanem

(28.04.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "Studenci architektury uczestniczący w Międzynarodowych Warsztatach Syria-Polska odwiedzili Zakopane, aby zobaczyć góralską drewnianą architekturę. Do swojej pracowni zaprosił ich architekt Andrzej Chowaniec Rybka, który opowiadał o tradycyjnym sposobie budowania na Podhalu, a także o współczesnej architekturze inspirowanej tradycją. W warsztatach uczestniczy czternastu studentów z Politechniki Krakowskiej i tyle samo z Uniwersytetu w Aleppo w Syrii. W Zakopanem spędzili trzy dni.
Bardzo spodobała nam się architektura drewniana, którą widzieliśmy w Chochołowie, chciałbym mieć taki dom w Syrii. Oprócz architektury i pięknych krajobrazów, bardzo ważne jest, że spotkaliśmy tu wspaniałych ludzi, otwartych i przyjaznych. Bardzo podoba się nam w Polsce. Taka współpraca jest potrzebna, pomaga młodym ludziom poszerzyć horyzonty - mówił jeden z uczestników warsztatów -
Aboud Jawala Manager of Public Realation in Pusa University.
Wizyta odbyła się w ramach współpracy między Politechniką Krakowska a Uniwersytetem w Aleppo. Oprócz wymiany studenckiej obydwie uczelnie w przyszłości planują także wspólne badania naukowe.
Nasi studenci w kwietniu tego roku wyjechali do Aleppo na 10 dni i byli tam bardzo gościnnie przyjęci przez naszych tamtejszych gospodarzy, a w tej chwili studenci syryjscy są w Polsce. W programie, który jest bardzo bogaty,  są warsztaty projektowe oraz zwiedzanie Krakowa, Zakopanego i Warszawy. Celem tej wymiany jest także poznanie różnic kulturowych, religijnych i światopoglądowych. W Zakopanem chcemy naszym gościom z Syrii pokazać to, co jest ewenementem na skalę światową, czyli tutejszą architekturę drewnianą. Architektura syryjska jest architekturą murowaną, kamienną, stąd ich fascynacja drewnem - mówił dr inż. arch. Jacek Czubiński prorektor Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej."

Relacja wideo:

 

This text will be replaced

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I