I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
"Bukowina Tatrzańska - powrót do źródeł"

(26.06.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W minioną środę gośćmi Galerii Jednego Autora przy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury była rodzina Górkiewiczów z Bukowiny Tatrzańskiej. Spotkanie było swoistym powrotem do źródeł, do kultury przodków, ale także pokazaniem jej twórczej kontynuacji w dzisiejszych czasach. Tematem wieczoru była Bukowina Tatrzańska, o której od wielu lat w swoich książkach pisze Stanisława Galica Górkiewicz. W Galerii Jednego Autora promowała ona swoje dwie ostatnie publikacje: „Bukowina Tatrzańska – Góralskie życie” oraz „Bukowina Tatrzańska – Powrót do źródeł”. Ich fragmenty można było usłyszeć w wykonaniu autorki oraz jej syna Andrzeja Górkiewicza. Bukowina została przedstawiona jako miejsce niezwykle piękne krajobrazowo i zachowujące niezwykłe walory góralskiej tradycji, ale także jako wieś sprzed 50 czy też 100 laty - niedostępna, biedna i zacofana cywilizacyjnie. Do napisania tej książki skłoniła mnie refleksja nad przemijaniem czasu i odchodzeniem kolejnych pokoleń. Chciałam utrwalić Bukowinę taką, jakiej już nie ma i nie będzie - wyjaśniała autorka.
Stanisława Galica Górkiewicz od przeszło 30 lat aktywnie uczestniczy w działalności kulturalno-regionalnej, upowszechniając podhalańską kulturę ludową w kraju i zagranicą. Promuje ten skrawek tatrzańskiej ziemi i jest to przyjmowane w całej Polsce i poza nią z wielką życzliwością i zainteresowaniem - mówiła autorka o Bukowinie Tatrzańskiej. Dziś prezentuję książki o Bukowinie wśród swoich, wśród górali. Nie jest to dziełem przypadku, lecz wspólnym zmierzeniem Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury i nas, twórców - dodała.
Promocji książek towarzyszyła wystawa malarstwa na szkle Agnieszki Górkiewicz. Świat Agnieszki pełen jest kolorów, radości i miłości. Dominują w nim piękne Madonny, górskie krajobrazy i sceny z życia górali wykonujących swoje codzienne zajęcia - mówiła o malarstwie córki
Stanisława Galica Górkiewicz.
Gospodarzem spotkania  w Galerii Jednego Autora była Ewa Czamańska, która jak zwykle stworzyła wspaniałą atmosferę. Oprawę muzyczną wieczoru stworzył doskonały muzykant Bartek Koszarek wraz z kolegami. Natomiast grono przyjaciół rodziny Górkiewiczów zapewniło regionalny poczęstunek. "

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I