I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Splecione jesienią...
Wrzesi
eń w Galerii Jednego Autora

(17.09.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W Galerii Jednego Autora odbył się pierwszy po wakacyjnej przerwie wernisaż. W jesienny nastrój wprowadziła zwiedzających wystawa obrazów Ireneusza Września - artysty i historyka, który w swoim dorobku może poszczycić się ponad 40 wystawami w kraju i za granicą.
Malarstwo jest przygodą, tak jak każde uprawianie sztuki. Nie jest to jednak łatwa przygoda. Na początku jest wewnętrzny chaos, a na końcu musi być ład. Również kontakt z innymi ludźmi, z ich twórczością jest dla mnie wielką przygodą - dzielił się swoimi refleksjami o sztuce autor wystawy.
Ireneusz Wrzesień przez 25 lat był związany z Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, jako jego dyrektor i wicedyrektor. Ta szkoła była zawsze świątynią kultury i sztuki - zakopiańskiej i nie tylko - mówił artysta, na którego wernisaż licznie przybyli przyjaciele i współpracownicy ze szkoły Kenara.

O oprawę muzyczną wieczoru zadbał Tatrzański Chór Kameralny, który wykonał 6 pieśni Karłowicza do tekstów Kazimierza Przerwy-Tetmajera opracowanych na 4 głosy przez dyrygentkę Mirosławę Lubowicz. Przy fortepianie chórowi towarzyszył Tomasz Gronkowski. Nie zabrakło też góralskiej muzyki w wykonaniu zaprzyjaźnionego z artystą Władysława Trebuni-Tutki.
Sponsorem wyśmienitych słodkości była Piekarnia i Cukiernia Ekologiczna Anna i Marcin Piwowarczyk."

Ireneusz Wrzesień
Urodzony 31 stycznia 1942 roku w powiecie miechowskim. Studia historyczne ukończył w Krakowie w 1964 r. Członek ZPAP od 1982 r., współzałożyciel i późniejszy prezes Stowarzyszenia twórców „Sztuka Podhalańska” w Zakopanem. Pełnił także funkcję członka zarządu zakopiańskiego okręgu ZPAP. Malarstwo uprawia od ponad 30 lat, miał 45 wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Swoje prace prezentował między innymi na Słowacji, Ukrainie, w Rosji, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Bułgarii Finlandii i Norwegii.
Od 1970 r. czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym regionu. Pełnił między innymi funkcję Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu. W latach 80. był inicjatorem i organizatorem wymiany kulturalnej środowiska plastyków Zakopanego i Nowego Sącza ze środowiskami we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Słowacji. Od 1982 r. pełnił funkcję dyrektora zakopiańskiego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, a w latach 1990-2008 – funkcję zastępcy dyrektora w Zespole Szkół Plastycznych w Zakopanem. W tym okresie przyczynił się znacznie do rozbudowy i modernizacji placówki, będąc jednocześnie organizatorem szerokiej wymiany kulturalnej młodzieży szkoły z rówieśnikami z Francji, Hiszpanii i Niemiec. Za swoją twórczość i działalność kulturalno-oświatową wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Otrzymał między innymi: dwukrotnie odznakę „Zasłużony działacz kultury”, medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Prace jego znajdują się w wielu muzeach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka w Białym Dunajcu.

 
Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I