I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Poczta Polska uczciła 100. rocznicę powstania
Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

(23.10.2009) "Poczta Polska 100. rocznicę urodzin Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego upamiętniła wydaniem okolicznościowego znaczka i koperty pierwszego dnia obiegu wraz z datownikiem w kształcie gór. Autorka projektu - Ewa Szydłowska, na znaczku umieściła podobiznę jednego z pierwszych ratowników górskich TOPR. Natomiast koperta FDC nawiązuje do ratownictwa obecnie. - Zdjęcie z akcji; unoszący się nad szczytami Tatr śmigłowiec do którego są wciągani ratownik wraz z ofiarą wypadku, jest jego kwintesencją – powiedziała Szydłowska. - To hołd złożony organizacji  szlachetnej i niezbędnej na tym jakże niebezpiecznym i nie do końca poznanym terenie, jakim są polskie góry - dodała autorka.
Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 450 000 sztuk. Datownik okolicznościowy stosowany będzie w Urzędzie Pocztowym Zakopane 1. W obchody 100- rocznicy powstania TOPR włączyli się również  nowosądeccy pocztowcy, którzy z tej okazji wydali kartki pocztowe.
Wszystko zaczęło się od Towarzystwa Tatrzańskiego, które zbudowało schroniska, oznaczyło szlaki górskie, zorganizowało przewodników. Częste wypadki i zaginięcia wymusiły konieczność wyszkolenia ratowników górskich, którzy nieśliby pomoc poszkodowanym. W ten oto sposób w 1909 roku powstało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego założycielem i pierwszym naczelnikiem był generał, żeglarz, taternik, pisarz i malarz – Mariusz Zaruski. TOPR pierwotnie liczyło 11 ratowników. Dziś to  prężnie działające, niosące pomoc wszystkim potrzebującym pogotowie, bez którego nie wyobrażamy sobie gór."

źródło: Poczta Polska S.A.
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I