I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Wierni chcą przywrócenia dnia wolnego od pracy
w Święto Trzech Króli

(02.03.2009)  Anna Karpiel-Semberecka: "W niedzielę we wszystkich kościołach Archidiecezji Krakowskiej zbierano podpisy popierające projekt Ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. Taka akcja odbyła się również w Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem, gdzie po wszystkich mszach św. podpisy zbierali przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych. Zainteresowanie projektem był spore, a do stolików z listami ustawiały się kolejki. 
Zbieranie podpisów jest odpowiedzią na apel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, na czele którego stoi
prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Jest to projekt ludzi świeckich, nie zaś oficjalna inicjatywa Kościoła, jednak znalazł on gorące poparcie m.in. ze strony kard. Stanisława Dziwisza. Arcybiskup Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz widzi wielki pożytek w tym, by wierni Archidiecezji Krakowskiej udzielili poparcia obywatelskiemu projektowi ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli - informowali wiernych księża podczas niedzielnych nabożeństw.
Jest to już druga próba zmiany tej ustawy. Przypomnijmy, że w 17 października 2008 Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy ustanawiającej Święto Trzech Króli - 6 stycznia - dniem wolnym od pracy. Za przyjęciem wniosku PO o odrzucenie projektu opowiedziało się wówczas 207 posłów, przeciw było 186, od głosu wstrzymało się 2. Pod projektem zebrano wówczas ponad 550 tys. podpisów. O poparcie tej inicjatywy zwracało się także prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
Tym razem inicjatorzy chcą zebrać pod projektem aż milion podpisów poparcia, aby dobitnie wskazać, że pragnieniem ludzi wierzących jest obchodzenie Święta Objawienia Pańskiego w sposób uroczysty. Inicjatywa ma trafić do wszystkich województw i powiatów. Jak stwierdził Jerzy Kropiwnicki - będzie to najprawdopodobniej największa inicjatywa obywatelska, jaka w Polsce miała miejsce.
Inicjatorzy projektu podkreślają, że Święto Trzech Króli jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich i obecnie jako dzień wolny od pracy obchodzone jest w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii. Przypominają także, że w Polsce do 1960 roku dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i dzień wolny od pracy. Kolejny argument, to zaledwie 12-te miejsce Polski wśród krajów UE pod względem liczby dni wolnych od pracy w ciągu roku.
Wszyscy, którzy chcą jeszcze w Zakopanem poprzeć
projekt Ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli, mogą w najbliższym tygodniu zgłaszać się do zakrystii lub kancelarii przy Parafii Najświętszej Rodziny. Podpisy będą również zbierane w przyszłą niedzielę 8 marca po wszystkich mszach świętych.  Należy zabrać ze sobą  dowód osobisty, ponieważ przy składaniu podpisów konieczne jest podanie numeru PESEL. Prosimy też wiernych o uczciwość i składanie tylko jednego podpisu na listach - apelował ks. dziekan Stanisław Olszówka, proboszcz Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem."

Więcej informacji o Inicjatywie Ustawodawczej projektu Ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli: http://www.trzechkroli.pl/
 

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I