I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Fudala jakby z nami był...

(20.02.2008) Piotr Kuczaj:  "Późna godzina ani zamiecie śnieżne na drogach nie zatrzymały w domach większości przyjaciół Jana Fudali, których ponad setka przybyła w piątek (15.02.2008 r.) do zakopiańskiej restauracji „U Wnuka” na wernisaż poświęcony mu wystawy fotograficznej p.t. „Śpieszmy się kochać zmarłych, bo rodzą się nowi”.
- Po raz kolejny uświadomiłam sobie, jak bardzo Jasiek był kochany i szanowany – stwierdziła współwłaścicielka restauracji Małgorzata Wnuk – Jestem też przekonana, że Jego duch jest dzisiaj z nami – dodała – Nigdy dotąd na naszych wernisażach nie było tylu dziennikarzy.
Ale nie tylko obecność mediów nadawało rangę temu wydarzeniu. Wśród gości dali się zauważyć starosta tatrzański Andrzej Makowski i prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan, starosta Jan Hamerski. Specjalnie z Londynu przyleciał na otwarcie wystawy przyjaciel Jaśka z Gorców, producent filmowy Piotr Fudakowski. Licznie stawiła się delegacja Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan z wiceprezesami Wiktorem Zachwieją i Kazimierzem Zapałą z małżonkami. Przyjechali przyjaciele i znajomi Jaśka Fudali głównie z Zakopanego, Kościeliska, ale także z Nowego Targu i innych miejscowości Podhala, z Orawy, ze Słowacji, Krakowa, Warszawy, a nawet z Kołobrzegu.
Rodzinę reprezentowała wdowa po artyście pani Lubomira Noeva-Fudala, jego córka Katarzyna z mężem Jerzym Tęczą i siostra Maria Filas z Ponic.
- Ostatecznie na wystawie znalazły się 82 powiększone do dużych rozmiarów fotografie – powiedział nam dziennikarz Henryk Urbanowski, który razem z fotografikiem Piotrem Kuczajem dokonał selekcji zdjęć z ponad pięciu tysięcy kadrów.
- Z wielu pięknych ujęć musieliśmy zrezygnować bo obszerniejszego materiału sala „U Wnuka” by nie pomieściły. Mamy też świadomość, że do części zdjęć, zwłaszcza z okresu studiów Jana Fudali na AWF w Krakowie i występów w „Skalnych” nie udało nam się w tak krótkim czasie dotrzeć. Z sześciu filmów fabularnych, w jakich Jasiek występował, znalazły się kadry i zdjęcia z planu tylko dwóch „Rodu Gąsieniców” i „Legendy Tatr”.
Na ekspozycji można oglądać fotografie Barbary Dąbrowskiej, Jana Cieplińskiego, Jerzego Dudy, Stanisława Gała, Piotra Kuczaja, Kazimierza Zajdy i Zenona Żyburtowicza. Części autorów zdjęć nie udało się zidentyfikować.
Podczas wernisażu Henryk Urbanowski scharakteryzował wczesną twórczość artystyczną Jana Fudali jako poety, gawędziarza, satyryka, dramaturga, scenarzysty, malarza, tancerza, choreografa, nauczyciela, wydawcy, muzealnika. Mówił także o Jaśku z Gorców jako mecenasie biednych i zepchniętych dziś na margines twórców ludowych, których dzieła kupował i prezentował na jarmarkach ginących zawodów w Rabce-Zdroju.
Z kolei Piotr Fudakowski wspomniał Jaśka Fudalę jako przyjaciela i zaproponował, by szybko wydać wielką księgę z dorobkiem artysty – jego wierszami, gawędziołkami, utworami satyrycznymi i sztukami, a przede wszystkim reprodukcjami jego obrazów malowanych na szkle. Zaoferował także wsparcie finansowe tego projektu.
Poparli go w tym dr Małgorzata Wnuk, Jan Hamerski oraz kilka innych osób.
- Jeszcze przed powrotem do Londynu postaram się zebrać grono ludzi oraz członków rodziny Jaśka zainteresowanych pracą przy tym projekcie – stwierdził Piotr Fudakowski.
Podczas długich posiadów, w jakie przekształcił się wernisaż, wiele osób wyrażało żal po Jaśku z Gorców.
- Wciąż wydaje mi się, że on tu gdzieś w tłumie jest – powiedziała nam pani Zofia Karpiel-Bułecka. – Był tu w maju, rozmawialiśmy ze sobą. Jak on pięknie tańczył z moją córką, Hanusią !.A potem ofiarował mi jeden ze swoich obrazów.
W zbiór listów do Jaśka Fudali, pisanych do Nieba przekształciła się Księga Pamiątkowa wystawy.
„Jaśku… Tyś już posed, my pudziymy potym – wpisali się Maria i Józef Staszlowie – Grajom dziś u Wnuka smutne nuty i zbacujom Tobie dawne casy i co my razem przeżyli. Żal, ze ci co powinni pomóc w Twojej trudnej i pięknej robocie u Orkana w Rabce, zatruli Ci ostatnie miesiące życia. Ty jednak wybocyłeś im i patrzys teraz z politowaniem „…
Tę smutną muzykę grała tego wieczoru Jaśkowi Fudali Jan Karpiel-Bułecka z kolegami.
Wystawa, nad którą honorowy patronat objęła burmistrz Rabki-Zdroju pani Ewa Przybyło i którą sponsoruje Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej, będzie eksponowana „U Wnuka” do 10 marca.
- Chcemy ją pokazywać przez rok w wielu miejscowościach Podhala, Orawy, w Mszanie Dolnej, Limanowej, Krakowie – powiedział Henryk Urbanowski - Od 14 marca będzie eksponowana u pan Antoniego Pilcha we Dworze na wysokiej koło Jordanowa. Tam wernisażowi będzie towarzyszył koncert pieśni pasyjnych."

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I