I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Góralska metaloplastyka Józefa Koszarka…

(28.04.2008) Anna Karpiel:  "W piątek w Restauracji „U Wnuka” miał miejsce mały jubileusz. Było to już 25 spotkanie zorganizowane przez gospodynię tego miejsca - Małgorzatę Wonuczkę Wnuk. Ponieważ darzy ona dużym sentymentem ludzi z Bukowiny Tatrzańskiej, tym razem o zaprezentowanie swojej twórczości poprosiła Józefa Koszarka. O artyście i jego pracach opowiadał syn, Bartek Koszarek. Nie zabrakło jak zwykle "U Wnuka" muzyki, przygrywała kapela Stanisława i Andrzeja Pietrasów, można też było usłyszeć słynne trombity Haniaczyków.
Na wystawie zaprezentowano piękne wyroby, które wykonuje Józef Koszarek – góralskie ozdoby, spinki, okuwki do piórek, rozetki, a także przepięknie zdobioną broń - zbójeckie pistolce, noże i flinty, a wśród nich insygnia władzy rektorskiej (ciupaga i łańcuch), które wypożyczył prof. Stanisława Hodorowicz. Znalazł się na niej również szczególny eksponat - nieduża spinka, którą zrobił sześcioletni Józuś narzędziami podkradzionymi ojcu z łuski od naboju. Wykonanie tej spinki stało się początkiem pasji, którą artysta kontynuuje do dziś.
Jak podkreślił Bartek Koszarek - te piękne rzeczy dzisiaj są eksponatami, ale wczoraj były rzeczami odświętnego użytku i po zakończeniu wystawy znów się nimi staną. Są one bowiem wplecione w żywobycie góralskie.
Okazało się również, że "góralska metaloplastyka" to nie jedyna ciekawa pasja Józefa Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej, są nią również taniec, śpiew i poezja."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

 

Foto-relacja (zdjęcia Barbara Dąbrowska):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I