I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
U Wnuka

(20.08.2007) Piotr Kyc: "W znanej zakopiańskiej restauracji „U Wnuka" otworzono kolejną wystawę poświęconą sztuce podhalańskiej. Gościem wieczoru był Ks. Zbigniew Pytel, który przedstawił cykl fotografii pod tytułem „Styl Zakopiański u Wnuka". Otwarcia wystawy dokonała tradycyjnie gospodyni wieczoru i pomysłodawczyni spotkań w regionalnej karczmie dr Małgorzata Wonuczka –Wnuk.
W tematykę zdobnictwa regionalnego wprowadziła licznie zgromadzonych gości, wśród których byli jurorzy Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, przedstawiciele samorządu lokalnego, mieszkańcy Zakopanego i turyści pani dr Stanisława Trebunia - Staszel, pełniąca w tym roku funkcje dyrektor artystycznego Festiwalu. Interesująco o Stylu Zakopiańskim mówił wybitny znawca tematu, pracownik Muzeum Tatrzańskiego dr Zbigniew Moździerz. Zdjęcia ks. Zbigniewa Pytla urodzonego w Białce Tatrzańskiej to fotograficzny dokument z pogranicza archiwistyki i historii sztuki powstały z pasji fotografowania piękna naszego regionu.
Jest to nabożne pochylanie się nad ornamentami i zdobnictwem góralskim zauważonymi w podhalańskich kaplicach, kościołach i domach. To także wnikliwa obserwacja stroju regionalnego i domowych sprzętów.
Przy okazji wystawy zorganizowano promocję albumu „Mistyka w Tatrach". Impreza została zorganizowana przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Jak zawsze Gospodarze piątkowego spotkania zadbali o poczęstunek dla gości. Można było porozmawiać do późnego wieczora. Przygrywała kapela zespołu „Regle". Wystawa w restauracji „U Wnuka" przy ulicy Kościeliskiej 8 wpisuje się w cykl imprez organizowanych w ramach XXXIX Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Wystawa będzie czynna do końca września".

Foto-relacja (zdjęcia  Barbara Dąbrowska):

Foto-relacja (zdjęcia  Piotr Kyc):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I