I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Watykan od kuchni...
Spotkanie z ks. Władysławem Zarębczanem

(25.10.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "22 października w Restauracji „U Wnuka” gościł ksiądz Władysław Zarębczan. Spotkanie zorganizowane z okazji 20-tej rocznicy jego pracy w instytucjach watykańskich  zatytułowane zostało „Watykan od kuchni”. Rozmowę z jubilatem poprowadził redaktor Wojciech Mróz. Zagrała muzyka Stanisława Pietrasa z Bukowiny Tatrzańskiej.
Będziemy mówić o Watykanie, nie tym znanym z telewizora, ale tym od kuchni, gdyż ksiądz Władysław zdradzi nam dziś różne szczegóły swojej pracy w instytucjach watykańskich. Można powiedzieć, że ksiądz Władysław jest góralskim rezydentem w Watykanie - tak w klimat spotkania wprowadził Wojciech Mróz.
Wyjechałem dosyć wcześnie do Watykanu, w 1979 roku. Uczyłem się języka włoskiego. Była wtedy wielka euforia. Jan Paweł II otwierał nam wszystkie drzwi. Na uniwersytecie w Perugii jakikolwiek Polak lub Polka się pojawili, byli witani słowami: Jak  wielkiego daliście nam  papieża... W tych początkowych latach w Rzymie nie myślałem jednak, że będę pracować w Watykanie. Stało się to zupełnie przypadkowo. W 1989 roku rozpocząłem pracę w Radiu Watykańskim - wspominał ksiądz Zarębczan.
Ks. Władysław Zarębczan jest duszpasterzem, wykładowcą, dziennikarzem i publicystą, dr hab. filozofii (2004) i dr teologii (1997). Jest góralem, pochodzi z Gronkowa. Przez 9 lat był redaktorem w sekcji polskiej Radia Watykańskiego, następnie pracował w Głównym Komitecie Roku Świętego 2000. Od 2001 r. kieruje archiwum watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od wielu lat organizuje Światowe Rekolekcje Podhalańskie, które odbywają się co roku w Rzymie. Jest autorem wielu artykułów opublikowanych w prasie włoskiej, polskiej i polonijnej oraz publikacji książkowych, m.in. „Polacy w Watykanie”.
Wieczór "U Wnuka" przyniósł jeszcze wiele wspomnień i refleksji. Były także niespodzianki przygotowane dla jubilata przez gospodynię spotkania Małgorzatę Wonuczkę-Wnuk, Stanisławę Trebunię-Staszel, zespół Regle z Poronina oraz przyjaciół księdza Zarębczana, którzy bardzo licznie przybyli na spotkanie."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I