I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Wolontariat? Dlaczego nie?!

(19.05.2008) Anna Karpiel:  "W zakopiańskiej „Księżówce” w sobotę odbyła się Konferencja Dialogu „Wolontariat? Dlaczego nie?!” zorganizowana przez krakowskie Centrum Hospicyjne i Opiekuńczo–Lecznicze dla Dzieci im. Ojca Pio oraz powstające właśnie Zakopiańskie Centrum Wolontariatu. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele organizacji społecznych oraz lokalnych władz, obecny był również poseł Jerzy Fedorowicz, a także młodzież m.in. z Zakopanego, Krakowa i Wieliczki. Było to jednocześnie święto wolontariuszy, dlatego po interesującej debacie odbyło się wręczenie nagród dla przyjaciół Centrum Hospicyjnego im. Ojca Pio oraz piknik z różnymi atrakcjami.
Patronatów Honorowych Konferencji Dialogu „Wolontariat? Dlaczego nie?!” udzielili: Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher, Poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy oraz Rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera - dr Jarosław Gowin.
Spotkanie było okazją do wymiany różnych doświadczeń związanych z wolontariatem i działalnością społeczną. Mówiono również o trudnościach, jakie napotykają wolontariusze. Dla wszystkich uczestników oczywiste jednak było, że mimo wszystko warto bezinteresownie pomagać innym.
Konferencja miała także na celu zainaugurowanie działalności Zakopiańskiego Centrum Wolontariatu. W Zakopanem jest  grupa młodych ludzi, którzy chcą zostać wolontariuszami. Teraz będą oni mogli działać w ramach Centrum, gdzie uzyskują wsparcie oraz niezbędną wiedzę i doświadczenie. Inicjatywę utworzenia takiego miejsca podjęła Alicja Szarek-Pazdur wspólnie z Wojciechem Glacem z Centrum Hospicyjnego i Opiekuńczo–Leczniczego dla Dzieci im. Ojca Pio. Już wkrótce zostaną uruchomione dyżury w każdy wtorek w godz. 14.00 -18.00 w budynku przy ul. Jagiellońskiej 18. Centrum będzie ściśle współpracować z krakowskim hospicjum.
W Zakopanem mogą się przydać nasze doświadczenia w wolontariacie i wspólnie możemy zaktywizować młodzież. Zadeklarowaliśmy więc naszą chęć do współdziałania, a także pomoc organizacyjną
– wyjaśniała Anna Nawrocka, Prezes Centrum Hospicyjnego.
Chociaż wolontariat pod Tatrami w tak zorganizowanej formie dopiero się tworzy, to jednak nie brak tu osób i instytucji niosących pomoc. W Zakopanem od kilku lat działa już Hospicjum Jezusa Miłosiernego, w którym pracują także wolontariusze. W podobne działania na terenie Zakopanego angażują się również Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Tatrzańska Fundacja Pomocy Społecznej, których przedstawiciele również uczestniczyli w konferencji dzieląc się swoimi doświadczeniami. Dyskutowano także o innych inicjatywach społecznych. Elżbieta Krzemińska-Owczarz opowiadała o projekcie kina edukacyjnego, który udało się jej z powodzeniem zrealizować zapraszając zakopiańską młodzież na projekcje filmów uczących empatii i wrażliwości. Wiele miejsca poświecono wolontariatowi szkolnemu.
Podczas konferencji po raz pierwszy wręczono nagrody dla przyjaciół Centrum Hospicyjnego im. Ojca Pio. Otrzymało je Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, a także dwie szkoły – zakopiańskie Gimnazjum nr 1 im. A. i O. Małkowskich oraz Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego z Wieliczki. Na tytuł „Szkoła Przyjazna Hospicjum” zakopiańskie gimnazjum zasłużyło sobie włączając się aktywnie w akcję rozdawania ulotek zachęcających do przekazania 1% podatku na rzecz hospicjum. W kwietniu gimnazjaliści rozprowadzali ok. 10.000 ulotek przy zakopiańskich kościołach."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I