I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
NIEOCZEKIWANA ZAMIANA MIEJSC NA STANOWISKACH BURMISTRZÓW MIAST NOWEGO TARGU, SUCHEJ BESKIDZKIEJ, WISŁY, ZAKOPANEGO ORAZ ŻYWCA

(01.04.2008) Anna Karpiel:  "Jak poinformowała Koalicja Marek Ziem Górskich, w dniu 1 kwietnia nastąpiła zmiana na stanowiskach Burmistrzów głównych miast Podhala i Beskidów. Decyzję taką podjął prawdopodobnie Prezes Rady Ministrów wykorzystując swoje uprawnienia wynikające z ustawy o samorządzie gminnym uzasadniając to tym, że nie ma widocznych efektów realizacji jednej z podstawowych polityk Unii Europejskiej zmierzającej do zmniejszenia dystansu rozwoju polskiego społeczeństwa wobec społeczności państw Europy Zachodniej. Efektem tej decyzji jest zamiana burmistrzów miast: Nowego Targu, Suchej Beskidzkiej, Wisły, Zakopanego i Żywca.
Sprawdziliśmy tę informację. Rzeczywiście w zakopiańskim magistracie urzędował dziś dotychczasowy Burmistrz  Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt. W pierwszym dniu pracy na nowym stanowisku zdążył już spotkać się z naczelnikami wydziałów, młodzieżą gimnazjalną, przedsiębiorcami oraz dziennikarzami, którym przedstawił propozycje niezbędnych jego zdaniem zmian i nowych inwestycji w Zakopanem.
Przełomowym dla Zakopanego rozwiązaniem ma być budowa lotniska oraz lądowiska dla helikopterów w rejonie Wielkiej Krokwi oraz wprowadzenie taksówek powietrznych. W ten sposób znikną problemy komunikacyjne na Zakopiance oraz w samym Zakopanem, a także zmniejszy się ruch turystyczny na tatrzańskich szlakach, gdyż turyści będą podziwiali góry z lotu ptaka. W samym urzędzie nowy burmistrz nie przewiduje większych zmian i reorganizacji, postanowił jedynie wymienić wszystkie drzwi wewnątrz budynku z drewnianych na przeszklone, by urząd stał się całkowicie przejrzysty dla mieszkańców.
Natomiast Burmistrz Janusz Majcher urzędował tego dnia w Wiśle i jak poinformował zaskoczonych tą sytuacją wiceburmistrzów, bardzo mu się tam podoba  i nie zamierza na razie wracać do Zakopanego. „Nie boję się nowych wyzwań – dlatego udowodnię, że moje dotychczasowe doświadczenie pracy w samorządzie lokalnym potrafię skutecznie wykorzystać podczas pełnienia nowych obowiązków Burmistrza Miasta Wisły” – wyjaśnia dotychczasowy Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.

Tak w dniu 1 kwietnia przebiegła  akcja
Stowarzyszenia Koalicja Marek Ziem Górskich pod hasłem "Nieoczekiwana Zamiana Miejsc". Podstawowym założeniem tego projektu była wymiana wiedzy i doświadczeń z zakresu funkcjonowania miast i gmin położonych na terenach górskich. Burmistrzowie chcieli zwrócić uwagę przede wszystkim na specyficzne bariery w funkcjonowaniu samorządów na tych terenach. Przedstawili w tej sprawie wspólne stanowisko. Zaapelowali do polskich władz o uchwalenie dodatkowych subwencji na rzecz miast i gmin z terenów górskich oraz o zmianę ustawodawstwa w sposób ułatwiający ich funkcjonowanie i sprzyjający realizacji zadań nałożonych na gminy. Najważniejsze wymienione przez nich problemy to:
- zahamowania rozwoju miast i gmin poprzez zakwalifikowanie terenów położonych w ich granicach administracyjnych do programu Natura 2000 przy braku finansowego ekwiwalentu;
- zbyt mały udział miast i gmin górskich w podatkach dochodowych przy jednoczesnych wysokich kosztach związanych z pełnieniem funkcji turystycznej oraz rozwojem i utrzymaniem infrastruktury spowodowanych górskim ukształtowaniem terenu;
- brak przepisów ustawy "prawo górskie".
Przebywający 1 kwietnia w Zakopanem  Burmistrz  Stanisław Lichosyt rozmawiał z urzędnikami i mieszkańcami o tych właśnie problemach dzieląc się doświadczeniami ze swojego miasta - 10-tysięcznej Suchej Beskidzkiej, w której prężnie rozwija się szkolnictwo wyższe oraz handel."

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I