I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
ZAPROSZENIA

(30.10.2007) W serwisie Watra kilka zaproszeń na najbliższe spotkania, uroczystości, wernisaże.

Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr Zamoyskiego i Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem zapraszają na otwarcie wystawy prac uczniów SZKOŁY SZTUK STOSOWANYCH z KREMNICY NA SŁOWACJI. 9 listopada 2007 roku o godzinie 13.00 w Miejskiej Galerii Sztuki, ul. Krupówki 41
Średnia Szkoła Sztuk Stosowanych w Kremnicy powstała w roku 1966. Jej tradycje sięgają jednak końca XVIII wieku, gdy w miejscowości, w której od średniowiecza mieściła się mennica edyktem Habsburgów utworzono klasę rysunku, która funkcjonowała w państwowym systemie edukacyjnym. W późniejszych latach klasa ta pozostawała pod silnym wpływem stylistyki Bauhausu.

W roku 1966 dzięki staraniom Ludomira Leithnera, potem pierwszego dyrektora, utworzono średnią Szkołę Sztuk Stosowanych. Jej specjalnością od początku była metaloplastyka, medalierstwo i złotnictwo. Z czasem doszły i inne sztuki użytkowe. Szkoła stanowiła w ówczesnej Czechosłowacji ośrodek modernizmu pozostający w opozycji do oficjalnej sztuki socrealizmu.

Przez 40 lat funkcjonowania dała Słowacji i nie tylko wielu znakomitych fachowców, ale i artystów, późniejszych absolwentów akademii sztuk pięknych w Bratysławie i Pradze.

W Zakopanem pokazane zostaną prace uczniów szkoły z różnych dziedzin - rysunek, grafika, rzeźba medalierstwo, metaloplastyka, złotnictwo, ceramika i szeroko pojęte projektowanie przemysłowe począwszy od form użytkowych po zabawki i biżuterię.

Wystawa czynna będzie do 2 grudnia 2007 roku.

***

Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego i ZPAP oddział Zakopane zapraszają na otwarcie pokonkursowej wystawy REMINISCENCJE ENCYKLIKI JANA PAWŁA II - 10 listopada 2007 roku (sobota) o godzinie 14.00 w Miejskiej Galerii Sztuki, ul. Krupówki 41

wystawa czynna będzie do 2 grudnia 2007 r.

***

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I