I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
PO STU LATACH - wystawa jubileuszowa ZPAP Zakopane
MARIA KUKULSKA - AKWARELE

(30.06.2009) Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem zaprasza 3 lipca o godzinie 17.00 na podwójny wernisaż wystawy jubileuszowej ZPAP Zakopane PO STU LATACH oraz wystawy akwareli Marii Kukulskiej.

 
sala A
PO STU LATACH
wystawa jubileuszowa ZPAP Zakopane


"Przełom wieków XIX i XX pod Tatrami to okres wielkiego jakby skoku cywilizacyjnego. Ferment twórczy zakopianiny zaczął przeobrażać zamierzenia i mgliste wizje w konkretne działania. Szczególnie widoczne to było w kręgu kultury i sztuki. Pod koniec XIX w. powstało Muzeum Tatrzańskie stanowiące pomost pomiędzy kulturą górali a kulturą tłumionej pod zaborami polskości. Nieco wcześniej powołano do życia dwie szkoły, najpierw Szkołę Przemysłu Drzewnego – zalążek słynnej „Szkoły Kenara”, później Szkołę Koronkarską. Szkoły te powoli zaczęły skupiać plastyków, których w owym czasie góry i Zakopane przyciągały coraz liczniejsze grono i to najwybitniejszych twórców (także z innych dziedzin -muzyków i literatów). Artyści plastycy tworzyli zespół aktywnych działaczy zatem naturalną koleją rzeczy było ich oficjalne zjednoczenie i tak oto w roku 1909 założyli Towarzystwo „Sztuka Podhalańska” bodajże pierwsze stowarzyszenie plastyków polskich. W tym czasie dla nich też powstał wielki budynek z salą wystawienniczą przy Krupówkach.
Stowarzyszenie to stało się niejako protoplastą obecnego Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1909 roku do dziś w tych zrzeszeniach działało wielu twórców, w tym wybitnych, których nazwisk nie będziemy tu wymieniać ponieważ pojawią się one w monografii będącej w przygotowaniu z okazji jubileuszu stowarzyszenia i tam cała historia stowarzyszenia zostanie szczegółowo przedstawiona.
Cieszymy się, iż po stu latach spotykamy się w jednej z najlepszych sal wystawienniczych w Polsce. Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Zakopiański skupia około sześćdziesięciu twórców plastyków, co nie stanowi połowy artystów działających i mieszkających na Podhalu. Nie wszyscy odczuwają potrzebę jednoczenia się ale wszyscy spotykają się w tej naszej pięknej Miejskiej Galerii w Zakopanem gdzie w stulecie stowarzyszenia możemy obejrzeć prace artystów, którzy zechcieli swoim udziałem w wystawie zaznaczyć swoją obecność i uświetnić jubileusz."

Krzysztof Frys

sala B
MARIA KUKULSKA
AKWARELE


MARIA KUKULSKA (1900-1996)

"O wczesnych plastycznych dokonaniach mojej babci wiadomo tylko tyle, że jako młoda dziewczyna czasem retuszowała i podkolorowywała fotografie w zakładzie pradziadka, a potem, w latach 30., zamalowała gęsi na jakimś domowym obrazie, nieomal przyprawiając dziadka o apopleksję. No i że miała „artystyczną duszę“. Kiedy była już po pięćdziesiątce i jej córka, Barbara Gawdzik - nie dość, że artystka - wyszła za mąż za malarza Tadeusza Brzozowskiego, postanowiła zająć się sztuką profesjonalnie, zapewne - co tu ukrywać - z zazdrości.
W ciągu kilku lat udało się jej dopiąć swego: w 1958 została członkiem nadzwyczajnym ZPAP, a cztery lata później zwyczajnym; brała udział w wystawach, kilka razy wystawiała również indywidualnie. Używała przede wszystkim akwareli, a malowanie pozostało jej pasją niemal do końca życia.
Była osobą pełną energii, dowcipną, pogodną, bystrą obserwatorką świata (wspaniale potrafiła opowiadać - jakże żałuję, że nie udało się tego utrwalić). Pozostało za to jej malarstwo - kolorowy obraz jasnej strony świata, doprawiony czasem szczyptą melancholii."

Wawrzyniec Brzozowski

--------------------------------------------------------------------------------

Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego
ul. Krupówki 41
34-500 Zakopane

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I