I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Święto Niepodległości - Zakopane 2003

W Zakopanem rocznicę odzyskania niepodległości świętowano wraz ze 150 rocznicą urodzin Władysława hr. Zamoyskiego. Uczczono pamięć Legionistów na nowym cmentarzu. W kościele Świętej Rodziny w Zakopanem odprawiona została MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI OJCZYZNY I ZA ś. p. WŁADYSŁAWA hr. ZAMOYSKIEGO. Delegacje przemaszerowały Krupówkami pod pomnik Władysława Zamoyskiego.

Uroczystość przy pomniku:
Powitanie przez prowadzącego uroczystość:
Prezydent Ryszard Kaczorowski:
Profesor Jerzy Wisłocki prezes Zarządu Fundacji Zakłady Kórnickie:
Piotr Bąk burmistrz Zakopanego:
Poświęcenie. Dziekan Dekanatu Zakopiańskiego ks. Prałat Stanisław Olszówka:
Okolicznościowe przedstawienie postaci Władysława hr. Zamoyskiego i wydarzeń związanych z tą osobą zaprezentowali aktorzy Teatru Witkacego Dorota Ficoń i Krzysztof Najbor:

Powróćmy jeszcze do uroczystej Mszy Świętej w kościele Świętej Rodziny w Zakopanem. Śród koncelebransów była także Kapelan Związku Podhalan, ksiądz Władysław Zązel, który przed zakończeniem mszy zaśpiewał na nutę góralską:

Uroczysty Apel 11 Listopada. O godzinie 17:00 na apelu, wśród harcerek i harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Zakopanem, pojawił się nasz gość honorowy Harcmistrz Ryszard Kaczorowski Harcerz Rzeczypospolitej – były Prezydent RP na uchodźstwie. Wśród Gości znaleźli się również Burmistrz Miasta Zakopane hm. Piotr Bąk HR, Ks. Kustosz Mirosław Drozdek oraz dyrektor biura Prezydenta p. Jan Tarczyński. Było to wydarzenie niezwykłe, ponieważ pierwszy raz meldowaliśmy nasze oba hufce Prezydentowi. Apel Tatrzańskiego Hufca Harcerek i Zuchów oraz Związku Drużyn Harcerzy Zakopane, rozkazy Hufcowych, przyznanie stopni, sprawności Akcji 111 oraz Apel Poległych miały podniosłą atmosferę. Pan Prezydent wygłosił do nas wspaniałą gawędę. Spotkanie z Prezydentem Ryszardem Kaczorowskim było dla nas wielkim wyróżnieniem i jesteśmy za nie wdzięczni wszystkim, którzy się do niego przyczynili.

phm. Szymon Tatar HR

(12.10.2003) Przebywający od kilku dni w Zakopanem Prezydent Ryszard Kaczorowski w środę wieczorem uczestniczył we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. W Sanktuarium modlono się m.in. w intencji ś. p. Władysława hr. Zamoyskiego. W nabożeństwie uczestniczyły władze miasta z burmistrzem Piotrem Bąkiem na czele. Byli także radni zakopiańscy zrzeszeni w Klubie im. hr. Zamoyskiego. Po Mszy Świętej w sali przy Sanktuarium odbyło się spotkanie z Prezydentem Kaczorowskim zorganizowane przez burmistrza Piotra Bąka i kustosza ks. Mirosława Drozdka. (więcej...)

Foto-relacja:

Sesja naukowa „WŁADYSŁAW hr. ZAMOYSKI” - Sala obrad Urzędu Miasta Zakopane, 10 listopada:

Pomnik Władysława hr. Zamoyskiego - ul. Krupówki - 11 listopada:

Grób Legionistów - nowy cmentarz zakopiański godzina 8.00:

Cmentarz zakopiański przy ul. Nowotarskiej godzina 17 (fot. Maciej Bielawski):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I