I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Jan Paweł II a stan wojenny...

(27.11.2005) Anna Karpiel: "W tegoroczne obchody 25-lecia Solidarności w Zakopanem włączyli się również harcerze. W piątek w harcówce Obwodu Tatrzańskiego odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Polska lat 80-tych”, poświęcone tym razem postaci Ojca Św. Jana Pawła II. Harcerze przygotowali multimedialną prezentację przedstawiającą pierwsze papieskie pielgrzymki do Polski w 1979 i 1983 roku oraz ich wpływ na zniesienie stanu wojennego i przemiany polityczne w kraju. Uzupełnił ją swoim komentarzem ks. Adam Kozłowski. Przypominał on ważne gesty i słowa Jana Pawła II, reakcje ludzi oraz ówczesnych władz. Dzięki dziennikarskiej, ale i osobistej perspektywie udało mu się oddać klimat tamtych wydarzeń. Ks. Adam przyniósł też na spotkanie bardzo cenną pamiątkę, medal z wizerunkiem Ojca Św. wybity w 1979 roku.
Na spotkaniu obecny był burmistrz Piotr Bąk, który podzielił się swoimi wspomnieniami z udziału w harcerskiej białej służbie w 1983 roku - Ta pielgrzymka była punktem zwrotnym w historii harcerstwa. Potwierdziła ona, że nie wolno pod wpływem presji tracić swojego zdania, odwagi, czy sensu dotychczasowego funkcjonowania. Chociaż Związek Harcerstwa Polskiego był organizacją związana z reżimem, to jednak jej członkowie wzięli czynny udział w papieskiej wizycie. Ukonstytuowała się tajna organizacja, której kontynuatorem jest dzisiejszy ZHR. W tej białej służbie brało również udział ponad 50 osób z Zakopanego. Burmistrz przygotował tekst o historii harcerstwa w Zakopanem w latach 80-tych, który zostanie opublikowany w książce z zakopiańskiej konferencji „Drogi do Niepodległości. Polska, Podhale, Zakopane 1945-1989”.
Zakończony właśnie cykl spotkań przygotowany przez harcerskich instruktorów przybliżył młodzieży historię Polski, Solidarności, a także harcerstwa w latach 80-tych. To 25 lat historii. Wielu z nas nie było jeszcze na świecie, a inni byli tak mali, że nie pamiętają tamtych czasów – mówił jeden z organizatorów, phm Marcin Guzik. Projekt został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Zakopane."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I