I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
XLIV Nadzwyczajny Zjazd Podhalan w Rajczy

(07.07.2009) Marek Jurasz: "W dniu 5 lipca 2009 r odbył się II dzień XLIV Nadzwyczajnego Zjazdu Związku Podhalan w Polsce. Głównym organizatorem tego dnia zjazdowego był Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan. Wspierał go Wójt i Rada Gminy w Rajczy, Starosta Żywiecki i Rada Powiatu Żywieckiego oraz Kustosz Sanktuarium Maryjnego w Rajczy.
Rajczański Nadzwyczajny Zjazd akcentuje Jubileusze – 105-lecia Ruchu Góralskiego w Polsce, 90-lecie powstania Związku Podhalan ale i 340-lecie darowania obrazu MB Kazimierzowskiej przez Króla Jana Kazimierza góralom z Rajczy.
Zjazd rozpoczęła tradycyjnie uroczysta Msza św. sprawowana w Sanktuarium w Rajczy przez Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej Biskupa Tadeusza Rakoczego – Honorowego Członka Związku Podhalan. W swej homilii Ks. Biskup podkreślał wymóg utrzymywania wysokiego poziomu wartości moralnych przez górali i zdobywania a zarazem stawiania sobie coraz wyższych wymagań duchowych i ludzkich. W koncelebrze uczestniczyli licznie zgromadzeni kapłani z kapelanami Związku Podhalan na czele.
W trakcie Eucharystii w asyście pierwszego sztandaru Oddziału i sztandaru Zarządu Gółwnego Związku Podhalan poświęcono drugi sztandar Oddziału Górali Żywieckich ZP na którym widnieje wizerunek Chrystusa Króla w otoczeniu 4 wizerunków: MB Rychwałdzkiej, MB Szczyrkowskiej, MB Rajczańskiej i MB Ludźmierskiej. Po poświęceniu sztandar ucałowali Prezesi ZP i poszczególnych licznie zgromadzonych Oddziałów wraz z pocztami sztandarowymi.
Mszę św. uświetnili swym śpiewem i muzyką górale z Zespołu Regionalnego “Grojcowianie” z Wieprza, “Koniaków z Koniakowa, “Watra” z Czarnego Dunajca oraz Józef Broda. We mszy św. uczestniczyła również kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.
Po mszy św. uczestnicy spotkania w Rajczy przeszli pod pomnik Jana Pawła II gdzie złożyli hołd i kwiaty a Strzelcy Podhalańscy oddali salwę honorową. Zaśpiewano również umiłowaną pieśń Ojca Świętego “Barkę”.
Kolejnym punktem programu była góralska defilada. Przed licznie zgromadzonymi na schodach Sanktuarium gośćmi prezentowała się Banderia konna, Orkiestra dęta przy OSP w Radziechowach pod batutą Dariusza Jurasza, Kompania Honorowa Strzelców Podhalańskich, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych Oddziałów Związku Podhalan, OSP i innych organizacji społecznych, Asysta Żywiecka w strojach mieszczan żywieckich, Zespoły Regionalne z Żywiecczyzny, Beskidu Śląskiego, Podhala i polonijne z Kanady.
Wszyscy goście przemaszerowali do szkoły w Rajczy gdzie najpierw pozowali do wspólnego zdjęcia a następnie zasiedli na sali obrad XLIV Nadzwyczajnego Zjazdu by uczestniczyć w obradach. Na sali obrady Zjazdu otworzył Prezes ZP w Polsce Maciej Motor Grelok a prezydium Zjazdu któremu przewodniczył Władysław Motyka powitało wszystkich zaproszonych gości. Były też okolicznościowe referaty, wystawa fotograficzna obrazująca działalność Oddziału Górali Żywieckich, wystąpienia gości i krótkie występy artystyczne.
Zjazd zakończyło wspólne odśpiewanie “Szumi jawor szumi...”.
Po zakończeniu obrad goście udali się na przygotowany obiad a później na Piknik Królewski – imprezę charytatywną organizowaną w Rajczy zawsze w rocznicę darowania obrazu MB Kazimierzowskiej do Rajczy. Mimo krótkotrwałej gwałtownej burzy, na scenie Domu Kultury trwały występy zespołów artystycznych a zabawa na Pikniku trwała do późnych godzin nocnych.
Na kolejny trzeci dzień XLIV Nadzwyczajnego Zjazdu Podhalan zapraszamy 8 listopada 2009 r do Nowego Targu. Dzień wcześniej odbędzie się Konferencja naukowa - Górale w walce o niepodległość Polski.”

Więcej zdjęć na: http://picasaweb.google.pl/juraszmarek/NadzwyczajnyZjazdZwiazkuPodhalanRajcza2009

Foto-relacja (zdjęcia Marek Jurasz):

Foto-relacja (zdjęcia Jarosław Kuglarz):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I